DÜNYAGREV HABERLERİManşet

Los Angeles’ta eğitim emekçileri greve gidiyor

HABER MERKEZİ- ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles’da eğitim emekçileri grev dedi

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles’taki charter okullarıda yapılan bütçe kesintileri ve daha iyi ücret talebiyle eğitim emekçileri greve hazırlanıyor.

Maaşlarının arttırılmasının yanı sıra bütçe kesintileri nedeniyle okullarda yaşanan sorunlara da dikkat çeken egitim emekçilerinin talepleri şöyle:

“Sınıfların çok kalabalık olması, sınıf sayısının arttırılarak, sınıflardaki öğrenci sayısının düşürülmesi, danışmanlar ve kütüphaneciler gibi ek destek personeli alınması, öğrencilere gerekli desteği verecek yeterli danışman, psikolog ve kütüphaneci sağlanması, okullarda tam zamanlı hemşire bulundurulması”

Los Angeles’da bu talepler için yirmi aydır süren görüşmelerde bir sonuç alınamaması üzerine yapılan oylamada, charter okullarında çalışan emekçilerin yüzde 98‘i 10 Ocak’ta greve çıkma kararı aldı.

Genellikle yoksul mahallelerden gelen 480 bin dolayında öğrencinin bulunduğu charter okullarında yaşanan sorunlara veliler de tepki göstererek öğretmenlerin yanında yer alıyorlar.

Okul bölgesi yönetimi, grev başvurusunda eksiklik olduğunu belirterek grevi engellemek istiyor ve 14 Ocak’tan önce yapılamayacağını söylüyor. Eğitimciler sendikası ise verdiği yanıtta; “Başvurunun gerekli şekilde yapıldığını” belirterek 10 Ocak’ta greve çıkmayı planladıklarını vurguladı.

Daha fazlası

İlgili

Close