DÜNYAManşet

Ludwigsburg: Alevilerin mezarlarına saldırı ve eylem

Almanya’nın Ludwigsburg kentinde „camiden geldiklerini“ söyleyen kişiler tarafından Alevilerin mezarlarından semboller ve mumlar koparılıp çöpe atılmıştı

Almanya’nın Ludwigsburg kentinde Marktplatz’da Alevilerin mezarlarına ve ziyaretçilere yönelik saldırı kınandı. Birkaç gün önce Ludwigsburg Mezarlığı’nda Alevilerin mezarlarından semboller ve mumlar koparılıp çöpe atılmıştı.

Kürt Demokratik Toplum Merkezi’nin (DKTM) düzenlediği mitingte, Kürdistan Toplum Federasyonu (FCK), Sol Parti, ADHK, ATİF, TOHUM VE ALINTERİ faşist saldırganlığı lanetleyen konuşmalar yaptılar. FCK temsilcisi, „Türk devleti, faşizmi Almanya’ya taşımaya çalışıyor. Dün Türkiye ve Kürdistan’daki mezarlara, bugün de faşistler burdaki mezarlara yöneliyor. Mezarlara yönelik saldırı, aslında hepimize yoneltilmistir“ dedi. Alınteri temsilcisi ise, „bunun tarih ve kültürü imha saldırısı olduğunu“ vurguladı.

Perşembe günü Ludwigsburg AKM üyesi üç kadın Ludwigsburg Ost Mezarlığı’ndaki yakınlarını ziyaret ederken, tespihli iki kişinin „Niye taşlara tapıyorsunuz, bu gunahtır“ yönünde sözlü tacizine maruz kaldılar. Küçük bir çocuk mezarı üzerinde bulunan melek simgesinin kırıldığı ve mumların çöpe atıldığını gören kadınlar, bu kez saldırganları olay yerinde yakaladılar, ama saldırganların tehditlerine uğradılar. Camiden geldiklerini söyleyen saldırganlar, daha sonra uzaklaştılar. Daha önce de böyle saldırılar yaşandığı, ama hiçbir önlem alınmadığı anlaşıldı. DİTİB’in Ludwigsburg AKM’yi arayıp özür dilediği yönünde söylentiler bulunsa da, dogrulanamadı.

Ludwigsburg Alevi Kültür Merkezi yönetimi ise, bir açıklama yaparak “Biz bu zihniyetin nereden geldiğini iyi biliyoruz. Buranın bir hukuk devleti olduğunu unutmayalım!. Konunun takipçisi olacağız” dedi.

Daha fazlası

İlgili

Close