DÜNYAManşet

Lufthansa, eylemlerin ortasında devletin teklifini görüşecek

İşten çıkarmalara hazırlanan Alman havayolu tekeli Lufthansa, çalışanlarının “bizim için sorumluluk al” talebi karşısında “iflas koruma” kartını cebinde tutuyor

Alman menşeli havayolu tekeli Lufthansa Grubu çalışanları, hükümetin 9 milyar euroluk kurtarma paketinin resmi kabulü veya reddine karar verileceği toplantı öncesi ülkenin çeşitli şehirlerinde gösteri yaparak,hissedarlara „çalışanları düşünerek karar verme“ çağrısı yaptı.

Lufthansa çalışanları başkent Berlin, Münih ve Frankfurt’ta sokaklara inerek, hissaderlara „çalışanlar için sorumluluk al“ dedi.

Gösterilere yüzlerce Lufthansa çalışanı katıldı. Sözcüler konuşmalarında, Lufthansa’da çalışan 138 bin kişinin ve ailelerinin toplantıdan çıkacak kararı beklediğini belirterek “Biz mutsuzuz ve endişeliyiz. Bizi bu korkudan kurtarın. Şirket ve biz çalışanlar için sorumluluk alın.“ ifadelerini kullandı.

Lufthansa bugün yapılacak yönetim kurulu toplantısında katılımın yüzde 50’nin altında kalacağı, kurtarma paketinin genel kurulda kabul edilmesi için katılanların üçte ikisinin lehte oy kullanması gerektiği açıklamıştı.

Şirketin en büyük hissedarı Heinz Hermann Thiele, hükümetin kurtarma paketinin kendisini memnun etmediğini dile getirmişti. Kurtarma paketinin genel kurulda onanmaması durumunda Lufthansa’nın „iflas koruma“ başvurusu yapabileceği öngörülüyor.

Lufthansa hissedarlarının yüzde 85’i Almanya’da yaşıyor. Thiele ise şirketin yüzde 15.5 hissesini elinde bulunduruyor. Alman hükümeti paketin onaylanması durumunda hisselerin yüzde 20’sini alarak en büyük hissedarı olma hakkını elde edecek. Ve Alman Ekonomik Istikrar Fonu (WSF) aracılığıyla şirkete sermaye aktarımına devam edebilecek.

Lufthansa Grubu geçtiğimiz günlerde 30 bin çalışanın işine son vereceğini ve bunun 23 bininin Almanya’da olacağını açıklamıştı.

Alman sendikalarının salgının başından beri patron yanlısı tutumu, salgın bahanesiyle işten çıkarmaların ve ekonomik-sosyal hakların gaspına olanak tanıyor.

Sun Express

THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu Sun Express, Almanya uçuşlarını durdurma kararı aldı. Sun Express yaptığı açıklamada, Almanya uçuşlarını Lufthansa’nın yan kuruluşu Eurowings ve Sun Express Türkiye havacılık ruhsatı adı altında tek bir çatıda toplanacağını beyan etti.

Yeniden yapılandırmayla şirketin direkt çalışanı olan bin 200 kişinin akibetleriyle ilgili açıklama yapmayan şirket CEO’su Max Kownatzki bu hafta çalışanlarla ilgili net bir kararın yönetim kurulundan çıkacağını bildirdi.

Etiketler
Daha fazlası
Close