DÜNYAManşet

Madrid’de dört öğretmenler sendikası grev dedi

İspanya’nın başkenti Madrid’de yeni eğitim yılı öncesinde öğretmenlerin bağlı bulunduğu 4 büyük sendika grev kararı aldı.

Yeni tip koronavirüse karşı okullarda yeterli önlem alınmadığını söyleyen sendikalar Eylül’de grev kararı aldı. Sendikalar tarafından yapılan ortak açıklamada, özerk yönetimin ve Eğitim Bakanlığı’nın yeni eğitim öğretim yılının başlamasına ilişkin “ciddi bir eylem planı” olmadığı söylendi.

Mevcut durumda okullarda eğitime başlamanın insan sağlığını tehlikeye atacağı vurgulanan açıklamada, yeni eğitim öğretim yılının başlaması öngörülen 4 Eylül’de kreş, 8 Eylül’de ilkokul ve 9 Eylül’de orta-lise öğretmenlerinin greve gitmesi için karar alındığı bildirildi. Ayrıca 10 Eylül’de tüm devlet okullarında ve her eğitim kademesinde greve gidileceği duyuruldu.

Açıklamada, sendikaların Kovid-19’a karşı talepleri de şu şekilde sıralandı:

Sosyal mesafenin garanti edilmesi için sınıflardaki öğrenci sayısının düşürülmesi ve gruplara ayrılması, öğretmen sayılarının artırılması, okullarda temizlik ve güvenlik personeli sayısının çoğaltılması, her okula bir hemşire görevlendirilmesi ve dijital eğitime kaynak aktarılması.

Konu mahkemeye de taşınıyor

İşçi Komisyonları Sendikası ise, salgınla mücadelede eğitim camiasını “Kendi kaderlerine terk ettiği” iddiasıyla Madrid Özerk Yönetimi’nin 9 Temmuz’da çıkardığı Kovid-19’a karşı önlemleri içeren yönetmeliğine dava açmak için mahkemeye başvurdu.

İspanya’da Kovid-19’un en yaygın görüldüğü yer olan Madrid’de yeni eğitim öğretim yılının başlamasına ilişkin yaşanan tartışmalar, Katalonya, Endülüs gibi ülkenin diğer özerk yönetimlerinde de görülüyor.

Avrupa’da en fazla Kovid-19 vakasının tespit edildiği ülke olan İspanya’da dün açıklanan son verilere göre 364 bin 196 vaka bulunurken, koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybedenlerin sayısı da 28 bin 670’e ulaşmıştı.

Daha fazlası

İlgili

Close