DÜNYAManşet

Martinik: Köleliğin sembolü Fransız heykelleri bir bir yıkılıyor

Fransa’nın Orta Amerika’daki sömürge adası Martinik’de halk köleliğin ve sömürünün sembolü Fransız heykellerini bir bir yıkıyor.

22 Mayıs 1848 Martinik’te kölelerin özgürlüklerini kazandıkları gün olarak kabul ediliyor. Fransız bürokrat ve asilzadelerinden Victor Schölcher köle ticaretinin kaldırılmasını öngören kararnamenin imzalanmasına izin verdiği için adaya iki heykeli dikilir. Oysa Romain du Preacher gibi köleliğe karşı savaşmış bir kölelin ismi bile anılmıyor.

Biri Fort-de-France’s eski Place Légitime Défense adliyesinin ön avlusunda, diğeri ise Victor Schoechler köyünün girişinde bulunan bu iki heykel yıkıldı.

Kölelik karşıtı Martinikli gençler adına Jay Asani Catherine Conconne Didier Laguerre Serge Letchimy , “Bu mesaj, Martinik Jandarması, polisi, hakimler ve yüksek makamlarınadır. Yaptığımız eylemi üstleniyoruz. Artık yeter, biz genç Martinikliler olarak artık bıktık. Bize hakaret eden sembollerle çevrili bir hayatımız var. Buna zamanında karşı çıkan insanlar oldu ve son değiller. Birçok sivil toplum örgütü (dernek) belediyelere müracaat ettiler bunların kaldırılması için, şimdi bütün Martinik belediyelirini göreve çağırıyoruz….”

Daha fazlası

İlgili

Close