İŞÇİ SINIFI

Metal işçileri sokağa çıktı

metal sektörü basarisizAlmanya’da metal sektöründeki toplu sözleşme dönemi sancılı geçiyor. Kapitalist patronlar işçi ücretlerine yüzde 2,1 oranında zam yapmayı tasarlıyor. İG Metal sendikası ise yüzde 5 oranında bir arttırım istiyor.

Toplu görüşme masasında elini güçlendirmek için sendika ikinci eylemini bugün Köln’de gerçekleştirdi. NRW çapında örgütlenen miting ve yürüyüşe onbinin üzerinde işçi katıldı.

Saat 11’den itibaren Deutzer Werft alanında toplanmaya başlayan işçiler, saat 12’de yürüyüşe geçtiler ve kapitalist patronlarla sendika ağalarının toplantı yaptığı Maritim otelinin hemen yanındaki Heumarkt alanında miting gerçekleştirdiler.

Alınteri okurları ve Yaşanacak Dünya gazetesi olarak destek verdiğimiz eylem esnasında konuştuğumuz sendika temsilcisi Turgut konuyla ilgili şunları söyledi:

İşverenin öngördüğü zam oranını düşük buluyoruz. Yüzde 5 bizim hakkımız. Emeğimizin karşılığını iştiyoruz. Şu anda hemen yan taraftaki otelde toplantı yapıyorlar. Onlara sesimizi duyurmak için buradayız. Biz aktif sendika temsilcileri olarak 24 saatlik grev yapılmasını işriyoruz. İG Metal kademeli bir eylem şeyi öngörüyor. İlk görüşme sırasında 2 saatlik iş bıraklıdı. Bugün 4 saat. Eğer sorun çözülmezse üçüncü kademede haftaya 1 günlük grev yapılacak.

Sendika temsilcisinin „Bana göre yüzde 5’te ısrar etmeliyiz. Ama en az yüzde 3 oranında zam gerçekleşmeli“ şeklindeki sözleri, sendikanın titrek ve uzlaşmacı yaklaşımını yansıtır nitelikteydi.

Türkiyeli kurumlardan ADHK da eyleme destek Verdi.

1234

 

Daha fazlası

İlgili

Close