DÜNYA

MİT’in göçmenler üzerinden yürüttüğü kirli işler

Türkiye’de 3 yıl kaldıktan sonra yurduna geri dönen Efrin’li T.B: MİT, Suriyelileri kandırarak çete gruplarına katılmalarını sağlıyor.

afrinli

HABER MERKEZİ– Efrin Kantonu’nun Bilbilê İlçesi’ne bağlı Qirigolê Köyü’nden olan ve bir süre Türkiye’de kaldıktan sonra kantona geri dönen bir yurttaş, işgalci Türk ordusunun Suriyeli gençleri Türk devletinin kurduğu çete gruplarına katılmak zorunda bıraktığını belirtti ve Türk istihbaratı MİT’in Suriyeli yurttaşların ülkelerine geri dönmelerini engellemek için çeşitli yalan iddialar ortaya attığını söyledi.

Suriye krizinin başından bu yana bölgedeki bazı devletler göçü kolaylaştırmak için çok çabaladı. Bu devletlerin amacı ise göçmenlerin gücünden yararlanmak ve onları çıkarları doğrultusunda diğer devletlere karşı kullanmak. Türk devleti de göçmenlerden çok yararlandı ve onları bir koz olarak kullandı.  Binlerce aile evlerini ve topraklarını terk ederek Avrupa ve çevredeki devletlere göç etti.

Efrin Kantonu’nun Bibilê ilçesine bağlı Qirigolê köyünden olan ve Türkiye’ye göç eden T.B.. adlı yurttaş, 2014 yılının başında Türkiye’ye göç etme kararı alır ve İstanbul’da dikiş fabrikasında çalışmaya başlar. 3 yıl aradan sonra aldığı kararın yanlış olduğunu fark ederek, köyüne geri döner.

1 Temmuz’da Efrin Kantonu’na geri dönen T.B., Türkiye’deyken başından geçenleri ve dönme kararına ilişkin ANHA’ya konuştu.

T.B. kız kardeşinin halen Türkiye’de olduğunu söyledi ve geri dönmek istediği için ismini belirtmek istemedi.

Türk İstihbaratı MİT, Suriyelileri kandırarak çete gruplarına katılmalarını sağlıyor.

T.B. adlı yurttaş konuşmasının başında, MİT’in Suriyelileri kandırdığını ve etrafa QSD’nin terörist olduğu iddialarını yaydığını söyleyerek, “Türk İstihbaratı MİT, Suriyelileri çete gruplarına katmak ve QSD’ye karşı savaştırmak için fabrikada çalışan Suriyelileri, ‘QSD terörist bir örgüttür ve Suriye topraklarını parçalıyor’ yalanlarıyla kandırıyor. Türkler Efrin Kantonu’nun geri dönmek isteyen yurttaşları karşılamadığını ve geri dönmek isteyenlere kapılarını kapattığını iddia ediyor” dedi.

Suriyelilere yaklaşımları iyi değil

T.B. isimli yurttaş, konuşmasının devamında, Türklerin, Suriyeli göçmenlere karşı yaklaşımlarının çok kötü olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Ben bir dikiş fabrikasında çalışıyordum, fabrika sahibinin Suriyelilere karşı yaklaşımı çok kötüydü. Suriyeli ve Türk çalışanları arasında farklılık gözetiyorlardı. Her gösteri olduğunda ya da bir patlama meydana geldiğinde Suriyelileri suçluyordular ve bize yaklaşımları her geçen gün daha da kötü oluyordu.”

T.B. konuşmasına şu şekilde devam etti: “Sosyal medya ve televizyon yoluyla kantonun durumunu takip ediyorduk. Özelliklede işgalci Türk devleti ve çetelerinin saldırıları sürecinde. O zaman fark ettim ki yanlış yerdeyim, burası benim ve ailemin yeri değil, kantona dönmem gerekir. Geri dönüp köyümün sakinleriyle ekmeğimi paylaşmalıyım. Türkiye’deki yaşam ihanet ve rezilliktir, dedim.”

MİT, halkın geri dönme isteğini reddediyor

T.B. konuşmasında, Türkiye’ye bağlı MİT Suriye halkının topraklarına geri dönme isteğini reddettiğini belirterek şöyle devam etti: “Efrin Kantonu’na dönmek istediğim zaman Türkiye güvenlik güçleri tarafından bir çok engellerle karşı karşıya geldim, onlar Suriyeli özellikle de Kürt halkının topraklarına geri dönmesini istemiyor. Türk devleti iyi biliyor ki Efrin Kantonu gençleri ülkelerine dönerse işgalci Türk ordusunun işgal saldırılarına karşı savunma gücü daha da güçlenecek.”

T.B. Efrin’e geri dönme kararı verdikten sonra birçok kez MİT tarafından soruşturmaya alınır. Her soruşturmada da sen gidip YPG’ye mi katılacaksın? Sen PYD üyesi misin? gibi sorular yönelttiklerini ifade etti.

T.B. aynı zamanda, “MİT benden istedikleri şeyi alamadıktan sonra bana 5 belge mühürlettirdiler ve 5 seneye kadar benim Türkiye gidişimi yasakladılar.  Aynı zamanda kimliğimi aldılar. Geri döndüğümdeyse işgalci Türk ordusu askerleri sınır üzerinde beni dövdüler” dedi.

Dikiş dükkanı açtım ve HPC’ye katıldım

T.B. adlı yurttaş topraklarına geri döndükten sonra Efrin Kantonu’na bağlı Bilbilê İlçesi’nde bir dikiş dükkanı açtı ve köyünün savunması için HPC güçlerine katıldı.

T.B. tüm göçmenlere özellikle de Türkiye’dekilerine seslenerek topraklarınıza geri dönün ve topraklarınızın savunmasında yerinizi alın çağrısında bulundu.

ANHA

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close