DÜNYAManşet

Mühlacker’de 8 Mart etkinliği

Güney Almanya’da, Mühlacker Alevi Kültür Merkezi’ndeki 8 Mart etkinliğine Alınteri’nden panelistler olarak davetliydik.

8 Mart etkinliği; kadının özgürlüğü mücadelesinde ölümsüzleşen kadınlarımız başta olmak üzere bütün ölümsüzleşenlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

8 Mart etkinliğini derneğin Kadın Kolu örgütlenmesi organize etmişti. Oldukça başarılı geçen etkinliğin sunumunu Kadın Kollarından Nurten Seyrek ve Arzu Öztürk yaptı. Etkinliğe ise aslında onlarca kadın da emeklerini katmıştı.

Salondaki  katılım ve ilgi ise beklenenin üstündeydi. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı etkinlikte spontan tiyatroda vardı, 8 Mart’ın tarihçesini anlatan sinevizyonda, oldukça genç bir yetenek Ezgi Yıldız ve babasının yine genç yetenek Ali Öztürk‘ün müzik ziyafeti de…Şiirler, özellikle mikrofon uzatılan Alevi kökenli emekçi kadınların yaşadıkları dinleyene “film gibi” dedirten anlatımları da programın arasına serpiştirilmişti.

Alınteri adına konuşan birinci panelist Çiğdem Devran konuşmasına “İlk Ethem Sarısülük yoldaşın kitabının tanıtımı için geldiğimizde tanıştığımız derneğin davetine teşekkür ederiz” diye başladı.

Devran genel olarak dünyada kadın isyanı ve direnişinin sınıfsal, cinsel, ulusal muhtevası, içiçeliği ile ilerleyen enternasyonalist karakteri ve bunun içersinde Rojava‘lı kadının yerine vurgu yapan bir sunum yaptı. Türkiye ve Kürdistan’da çığlıklaşan kadın isyanına örnekleriyle değindi.

İkinci panelist ise “Almanya’daki göçmen ve yerli emekçilerin ayrışan sorunlar olduğu kadar “eşit işe eşit ücret” başta olmak üzere ortak sorunlarına ve mücadelelerine” değinen sunumuyla panel bölümü noktalandı.

Program çekilen halaylar, programa emeği geçenlere çiçek verilmesi ile noktalandı.

Daha fazlası

İlgili

Close