Manşet

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası: Avrupa’da Eylemler

Avrupa’nın birçok şehrinde “15 Kasım Müslüm Elma’ya Özgürlük Gününde“ 4,5 senedir tutuklu bulunan Müslüm Elma için eylemlikler gerçekleştirildi

Avrupa’nın birçok şehrinde “15 Kasım Müslüm Elma’ya Özgürlük Gününde“ 4,5 senedir tutuklu bulunan Müslüm Elma için eylemlikler gerçekleştirildi. ATİK tarafından örgütlenen “Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası“ çerçevesinde bugün alanlarda yapılan etkinliklerden kısa olarak aktarıyoruz:

KÖLN

Bugün Köln’de Tohum Kültür Merkezi’nin düzenlemiş olduğu miting ve stant eylemi gerçekleştirildi.

Köln Wallrafplatz WDR televizyonu önündeki eylem, MLPD, Yaşanacak Dünya, AGİF, ADHK ve FED-DEM NRW gibi devrimci parti, gazete ve göçmen örgütlerince desteklendi. Saat 15.30’da başlayan mitingde Tohum Kültür Merkezi ve MLPD adına yapılan konuşmalarda, Müslüm Elma’nın yaşamı ve mücadelesi almanca ve türkçe dillerinde kitleye anlatıldı. Devrimci dayanışma ve mücadelenin öneminin vurgulandığı mitingde Müslüm Elma şahsında tüm devrimci tutsaklara özgürlük sloganları Köln sokaklarında yankılandı.

SCHWENNiNGEN

16 Kasım Cumartesi günü “Müslüm Elma’ya Özgürlük!“ kampanyası dahilinde Schwenningen’de bilgilendirme standı açıldı ve miting gerçekleştirildi. ATİK, Yeni Kadın’ın örgütlediği mitinge MLPD, İCOR, ADHK, Die Linke Zentrum aktif katılım sağladılar.

Müslüm Elma için hazırlanan dosyaların da Alman kurumlara dağıtıldığı ve kampanyanın bitiş tarihi olan 2 Aralık Münih mahkemesi miting ve yürüyüşüne çağrının yapıldığı mitingte, Müslüm Elma’nın Türkiye hapishanelerinden başlayıp Almanya hapishanelerinde devam eden tutsaklığı anlatılırken bulunduğu bütün hapishanelerde yargılanan değil yargılayan oluşu, devrimci duruşu anlatıldı…

ICOR adına konuşma yapan arkadaşımız da, Müslüm Elma’nın neden hapiste hala tutuklu olduğunu anlatırken; “Müslüm Elma hırsızlık yapmadı, insan öldürmedi, kısacası suç sayılması gereken hiçbirşey yapmadı.. O sadece ülkesindeki ezilen, sömürülen yoksul halkın baskıdan, sömürüden kurtularak insanca bir hayat yaşamalarını istedi ve onun için devrimcilik yaptı. Çünkü o bir komünistti… Bu yaptıkları suç değildir ve suç olarak ta görülemez… Bu insan olmanın gereğidir… Bu onurlu yaşamanın gereğidir… Müslüm Elma’ya Özgürlük… Bütün Politik Tutsaklara Özgürlük!… Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!…” dedi…. Mitingin bitiminden önce bir kez daha 2 Aralık Münih miting ve yürüyüşüne çağrı yapıldıktan sonra; “Müslüm Elma’ya Özgürlük!”, “Politik Tutsaklara Özgürlük!”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!” sloganlarıyla mitinge son verildi…

FRANKFURT

“Müslüm Elma’ya Özgürlük!“ kampanyası dahilinde Frankfurt’ta da Info standı açılarak miting gerçekleştirildi. “Internationale Bündnis’in“  aktif katıldığı eylemde Müslüm Elma’nın Diyarbakır zindanlarından alman emperyalizminin zindanlarına uzanan devrimci duruşu ve mücadelesi aktarılırken onun savunmalarından bölümler almanca olarak aktarıldı.

Courage ve lnternationale Bündnis adına konuşmaların da yapıldığı eylemde konuşmacılar Müslüm Elma şahsında tüm politik tutsakların derhal serbest bırakılması taleplerini dile getirdiler. Soğuk hava muhalefetine rağmen 17.00-19.00 arası yapılan eylemde almanca, türkçe broşürler dağıtıldı. Dayanışma mesajlarının iletilmesi için, Müslüm Elma’ya gönderilmek üzere hazırlanan kartpostallara katılımcılar düşüncelerini yazdılar.

NÜRNBERG

“Müslüm Elma’ya Özgürlük Günü“ ilan edilen 15 Kasım’da Nürnberg’de de bir miting gerçekleştirildi.

“Freiheit für ATİK Nürnberg“ birliğinin organize ettiği miting yaklaşık olarak saat sürdü. Bündnis adına okunan ortak metinden sonra Münih Komünistler Davasından bir avukat dava sürecini ve Müslüm Elma ile ilgili yapılan kampanya hakkında açıklamalarda bulundu. ATİK ve AGİF imzalı Müslüm Elma için hazırlanan afiş ve ortak pankart ilgi gördü. “Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük“ ve “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma“ sloganları Nürnberg sokaklarında haykırıldı.

ULM

Diyarbakır zindanlarından Münih hapishanesine uzanan devrimci mücadele azmi bugün tüm benliğiyle devam ediyor.

Dört yılı aşkın bir zamandır hukuksuz bir şekilde devam eden “Münih Komünistler Davasında“ hala tutsak olarak tutulan ve ATİK tarafından başlatılan “Müslüm Elma’ya Özgürlük“ kampanyası çerçevesinde Ulm çarşı merkezinde sesli ve görsel informasyon stantı açıldı. Stanta AGİF-SYKP-ADHK ve DKTM-MLPD katılım sağlıyarak destek sundular. Stant’ta almanca broşürlerin yanı sıra M.Elma’nın resimleri asıldı. Almanca kısa biografisi ve mücadele yaşamı anlatıldı. Grup Haykırışın Elma için söylediği parça çalınırken MLPD adına dayanışma konuşması yapıldı. Almanca broşürlerin dağıtıldığı etkinlik “Ciao Bella“ marşı eşliğinde sonuçlandırıldı.

DUISBURG

Saat 15’de Duisburg şehir merkezinde açılan bilgilendirme standında, yoğun bildiri dağıtımı yapılarak kitleye Müslüm Elma’nın serbest bırakılması için duyarlılık çağrısı yapıldı.

Devrimci demokrat kitlenin toplanmasıyla birlikte saat 17’de miting başladı. Miting de ATİK’in kampanyaya dair Almanca ve Türkçe çıkarttığı bildiri okundu. Ardından AGİF adına yapılan konuşmada Elma’nın davasının kendi davaları olduğu ve Elma’nın özgürlüğüne kavuşması için yapılan bütün eylemleri desteklediklerini ve son olarak 2 Aralık tarihinde Münih Mahkemesi önünde yapılacak eyleme, AGİF’in katılım sağlayacağı vurgulandı. Daha sonra ATİK dava tutsakları avukatlarından Roland Meister bir konuşma yaptı. Meister konuşmasında; “Faşist Türk Devleti’ne karşı verilen mücadelenin meşruluğuna ve Müslüm Elma’nın yaşamı boyunca bu mücadelenin bir parçası olduğuna vurgu yaparak Müslüm Elma’nın haksız bir şekilde hapiste tutulduğunu ve derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.” Meister’in konuşmasından sonra, Grup La Liberta’nın Müslüm Elma şahsında tüm devrimci tutsaklar için söylediği direniş türküleri eşliğinde halaylar çekildi. Eyleme MLPD, AGİF, DKP, Rote Hilfe, DSSQ, CENİ, Courage, Freies Forum Yeni Kadın, YDG, ATİF ve Partizan taraftarları katılım sağladı.

GÖTEBORG

ATİK İsveç Komitesi’nin çağrısıyla saat 13:00’da Brunnsparken’de biraraya gelen kitle, “Müslüm Elma’ya Özgürlük“ pankartının arkasında yerlerini aldı. Eylem boyunca sık sık İsveç Komitesi’nin hazırladığı İsveçce bildiri ile ATİK tarafından hazırlanan Kampanya’ya ilişkin İngilizce yazı okundu. Ara ara devrimcilere yönelik emperyalist ve faşist saldırılar hakkında ajitasyon konuşması gerçekleştirildi. Artan ırkçılığa ve emperyalist-kapitalist çıkmaza vurgu yapıldı. Müslüm Elma şahsında Fransa’da tutuklu bulunan Lübnanlı devrimci Georges Abdallah’a da değinildi.

Eylem, “Müslüm Elma’ya Özgürlük!“, “Devrimci Tutsaklara Özgürlük“ sloganının ardından son buldu. Eyleme ATİK, Partizan ve Kızıl İktidar katılım sağladılar. Eylemin son bulmasının ardından ATİK tarafından hazırlanan dosya bir grup eşliğinde Alman Konsolosluğu Temsilciliği’ne iletildi.

15 Kasım süreci içerisinde Samidoun Göteborg, Rojava Komiteleri, Syndikalistler ve Komünist Partisi tarafından eyleme-kampanyaya ilişkin duyurular yapıldı.

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası’yla ilgili olarak, dün (14 Kasım) güncel sayısı yayınlanan Komünist Parti haftalık kitle yayın organı Proletären’de ATİK İsveç imzasıyla bir yazı yayınlandı.

BERLİN

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası çerçevesinde 15 Kasım 2019’da tüm Avrupa genelinde eş zamanlı düzenlenen Müslüm Elma’ya ve Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük eylemlerinden biride Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi.

Almanya ve Türkiye’nin işbirliği ile yapılan operasyon sonucu yaklaşık dört buçuk senedir tutuklu bulunan devrimci Müslüm Elma için kitle ATİF-Berlin’in organize ettiği miting eylemi için saat 16:00’da Kottbusser Tor meydanında bir araya geldi. Eylem yaklaşık iki saat sürdü. Miting eylemine bir çok devrimci, demokrat ve ilerici kişilerin yani sıra Navdem-Berlin, MLPD, PARTİZAN, MKP, MLKP gibi devrimci örgüt ve kurumları da katılarak destek verdiler. Ayrıca Müslüm Elma’nın avukatı Dr. Antonia v.d. Behrens, Sol Parti Federal Parlemento Milletvekili Gökay Akbulut düzenlenen miting eylemine katılarak destek verdiler.

STUTTGART

Stuttgart’ta bugün saat 16 itibari ile başlayan mitingte almanca Müslüm Elma’nın durumuna ve mahkemenin gidişatı hakkında bilgilendirme yapıldı. Yoğun bildiri dağıtımı ile birlikte eylemin yapıldığı noktadan geçenlerin dinleyip ardından destek verici konuşmalar gerçekleştirmesi birkez daha bu davanın sokaklarda kazanılacağını katılımcılara gösterdi. “Tüm politik tutsaklara özgürlük!“ ve “Müslüm Elma’ya Özgürlük“ sloganları ile birlikte katılımcılara Kampanyanın gidişatı hakkında bilgilendirmede yapılırken önümüzdeki eylemliklerin çağrısı yapıldı. (ATİK-Online)

Etiketler
Daha fazlası
Close