DÜNYA

NATO muharebesi şiddetlendi

STRASBURG/Anti NATO kampı ve eylemlerin 2. günü oldukça hareketli geçti.
Gece kamp alanına polisin İngiltere’de bir genci katlettiği haberi ulaştı. Bunun üzerine kampta tansiyon yükseldi. Bu katliam ve güvenlik bahanesiyle estirilen devlet terörü karşısında çeşitli eylem biçimleri tartışıldı. Bugün için kamp alanından şehir merkezine yürüyüş kararı alındı. Saat 15.00’te kamp yerinden 6 kilometre uzakta olan şehir merkezine doğru yürüyüşe geçildi.Şehir içinde ve sınır kapılarında terör estiren devletin yürüyüş sırasında ortalıkta olmadığı gözlendi.Antikapitalist içerikli pankart ve slogalar eşliğinde uzun süre yürüyen öfkeli kitle yanından geçtiği askeri binaları taş yağmuruna tuttular. Bu binaların tabelaları söküldü, camları kırıldı.

NATO reklamlarının olduğu panolar parçalandı. Doğru bir içerik ve hedeflere yönelimle başlayıp yürüyen kitlenin içerisinde otonomcular otobüs duraklarına, arabalara saldırmaya başladılar. Gösteri şehir merkezine ulaşmadan antifaşist kitlenin öfke ve enerjisi, eylemin amacından çıkartılmasına dönük kullanılmaya başlandı. Yürüyüş fiili olarak ikiye bölündü. Türkiye devrimci hareketi ve çeşitli devrimci antifaşist grupların içerisinde yer aldığı antiemperyalist blok otonomcularla arasına mesafe koydu. Otonomcuların tamamen kendi bildiğini okumaya başlaması ve kitlenin önemli bir kısmının gösteriden düşmesi üzerine, antiemperyalist blok sınırlı güçle kalmanın etkisiyle de gösteriye son verdi.

Devletin otonomcu 300 kişilik bir grubu ablukaya alıp saldırdığının duyulması üzerine kamp alanından saldırıya ve ablukaya karşı çatışma alanına gidildi. Şu anda çatışmalar sürüyor. Saldırıda plastik mermiler ve gaz bombaları kullanılıyor. Kamp alanının elektrikleri kesilmiş durumda.

Gozaltilar, barikatar…

Anti NATO kamp alani cevresindeki abluka devam ediyor. Polisin kulandigi gaz bombasi ve plastik mermilerden yaralananlar oldu. Bacagindan aldigi plastik mermi ile yaralananlar arasinda bir yoldasimizda ver. Helikopter araciligi ile yeri tespit edilen eylemcilerin uzerine gaz bambalari yagdirildi. Barikatlar kuruldu. Ablukaya alinan otonomcularin gozaltina alingina dair bilgiler geldi. Catismalar sirasinda halk antifasistler ve devrimcilere sahip cikti.

Nihayet elektirik sorunu cozuldu. Yarin (Cuma) ve Cumartesi gunu NATO temsilcileri uslerine girmeye calisacak. Bunlara karsi eylemlere haziriz!

Dun catismalar günboyu sürdü. Anti NATO kamp cevresinde bir orman icerisinde polis tarafindan cembere alinip saldiriya ugrayan 300 otonomcunun bircogu degisik yerlerinden yaralandilar. Cogu gozaltina alindi. Kamp alanidan bu cemberi yarmaya gidildi. Kam alani cevresinde yogun catismalar yasandi. Barikat malzemelerinin tasinmasinda halktan insanlar yardimci oldular.Yine dun gun icerisinde degisik yerlerden trenle Strasbourg´a girmeye calisan cok sayida insan gozaltina alindi. Bir kismi yarali olmak uzere 300´e yakin kisi gozaltina alindi.

not: Fotograflarla günün özetlerini Haftanin resmi bölümünden izleyebilirsiniz.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close