DÜNYAManşet

Öğrencilerin ‘iklim grevi’ yayılıyor

HABER MERKEZİ- Almanya, Belçika, Hollanda gibi ülkelerin ardından İngiltere’de de cuma günü binlerce öğrenci gezegen için okullara gitmeyecek.

Binlerce öğrenci geleceklerini tehlikeye atan iklim değişikliğine karşı okula gitmeyip iklim değişikliğine karşı ‘grev’ yapıyor. Almanya, Belçika, Hollanda gibi ülkelerin ardından İngiltere’de de cuma günü binlerce öğrenci gezegen için okullara gitmeyecek.

Şimdiye kadar Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Hollanda, Almanya, Finlandiya, İngiltere ve ABD’de öğrenciler okulu iklim değişikliğine karşı gösteri yapmak için okulları boykot etti.

Bugüne kadar dünya genelinde 270 şehir ve ilçede yapılan gösterilerde 70 bine yakın öğrenci küresel ısınmaya tepkisini gösterdi. İngiltere’de de Lancester’dan Truro’ya, Ullapool’dan Leeds’e, otuzdan fazla şehir ve ilçede öğrencilerin gösteri yapması bekleniyor.

Dünya geneline yayılan grev, geçen ağustosta İsveç’te 16 yaşında bir öğrencinin parlamentonun önünde yalnız başına gösteri düzenlemesiyle başlamıştı.

Birçok ülkeye yayılan gösteriler 16 yaşındaki Greta’nın, önce Polonya’da Aralık ayındaki iklim zirvesinde, daha sonra da Dünya Ekonomik Forumu’nda dünya emperyalist ülkeler sözcülerine  “Bu konuda paniklemenizi istiyorum” demesinden sonra başladı. Zaten var olan tepkiler harekete geçti.

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close