İŞÇİ SINIFI

Onlar engelli değil!

Özürlü değiller, tekellerin kar hırsı yüzünden meslek hastalığına yakalandılar, birer birer ölüyorlar

Onlar özürlü değil!

Özürlü değiller, kar hırsından meslek hastalığına yakalandılar

Kot şirketlerinin aşırı kâr hırsı yüzünden kötü koşullarda çalışmış ve slikozis hastalığına yakalanmış kot kumlama işçileri, 15 gün boyunca Ankara’dalar.

Bir mağazada görünce çok temiz görünen kotlar, kumlama işinde çalışan işçilerin medya önüne çıkmalarıyla artık temiz görünmüyor. Kotlar beyazlatılırken, onların hayatları kararıyor. İstanbul’un yoksul emekçi semtlerine yakın yerlerde kurulan kot kumlama atölyeleri, ağırlıklı olarak Kürt işçilerin çalıştıkları yerler. Bir iş umuduyla önce sadece kendisi gelen işçiler, sonrasında kardeşini ya da akrabalarını da o işe sokuyor. Hastalıklarının ve ölüm sebeplerinin bir meslek hastalığı olan slikozis olduğunu öğrenen işçiler için artık vakit çok geç oluyor.

Şu an Türkiye’den taşınmış olan şirketlerin izini devlet -nasıl oluyorsa- bulamıyormuş. İşçilerin bunu meslek hastalığı olarak doktor raporuyla ispatlamasına rağmen devlet sigortalı olmadıkları için onlara malulen emeklilik maaşı bağlamıyor. Bu şirketlerden haberi olmasına, onlardan vergi almasına rağmen böyle bir işletme olmadığını, tanımadıklarını söylüyor.

İşte Kot kumlama işçileri en azından çocuklarına ve eşlerine birer gelecek bırakmak için Ankara’dalar. Meclisteki tüm partilere faks gönderip, görüşmek istediklerini ileten işçilere daha bir cevap gelmiş değil.

Yazın görüşmeye giden işçilere Bakanlık, “Meclis tatile girmeden bu meseleyi halledeceğiz” demişti. Fakat bula bula torba yasasında söz edilen yöntemi bulmuşlar!

Buna göre, kot kumlama işçilerine, özürlülük oranı yüzde 40 olan özürlülere bağladıkları maaşı bağlayacaklar! Bu da kesintileriyle beraber 95 Lira ediyor. Oysa bu işçiler ne yoksullar ne de özürlüler. Bu işçiler geri dönüşü olmayan meslek hastalığına yakalanmış durumdalar. Bunun tedavisiyse mümkün değil. İstedikleri tek şey özürlü maaşı değil, hakları olan malulen emeklilik maaşını alabilmek!..

İşçiler Petrol-İş Genel Merkezi’nde bekliyorlar. 15 gün içerisinde Meclis’ten hala bir haber alamamış olurlarsa, hasta halleriyle meclise yürüyecekler. Sabah saatlerinde Ankara’ya gelen ve beklemeye devam eden işçiler içerisinden iki işçi, şu an oksijen tüpüne bağlı haldeler. 2 işçi de hastaneye kaldırıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close