DÜNYA

Paraguay’da halk Kongre binasını ateşe verdi

Paraguay’da, ‘bir dönem daha başkanlık’ yasa teklifine halk tepki gösterdi,  eylemciler kongreyi ateşe verdi.

DÜNYA– Latin Amerika ülkesi Paraguay’da, devlet başkanı Horacio Cartes’in anayasa değişikliği yaparak bir dönem daha başkan olarak kalmasının önünü açacak yasa tasarısını kongreden geçirmesine tepki gösteren halk sokaklara çıktı.

35 yıllık ‘diktatörlüğün’ ardından 1992’de kabul edilen mevcut anayasa, devlet başkanının görev süresini kesin bir biçimde beş yılla sınırlıyor. Ancak Cartes’in hazırlattığı tasarıda bu madde kaldırılıyor. Söz konusu tasarının 31 martta Senato’da gizlice onaylanması halkı ayaklandırdı.

Ülkenin başkenti Asuncion’da başlayan olaylarda, göstericiler, Cuma gecesi kongre binasını ateşe verdi.  Kongreye giren eylemcilerin, yasayı destekleyen vekillere ait odaları “yerle bir ettiği” bildirildi. Kongre binasında çıkan yangın iki sate yakın sürdü.

Emniyet ise göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve plastik mermi kullandı. Ülkenin ana muhalefet partisi olaylarda bir kişinin silahla vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

Ülke medyasında yer alan haberlere göre, gösterilerde, aralarında protestocuların, polislerin ve politikacıların da bulunduğu onlarca kişi yaralandı.

Yaşanan olaylarla ilgili sosyal medya hesabı twitter üzerinden bir açıklama yapan Başkan Cartes, halkın öfkesini yatıştırmak için “Demokrasi şiddetle savunulmaz ve kazanılmaz. Bu hükümetin düzeni sağlamak için her şeyi yapacağından emin olabilirsiniz” dedi.

Muhalefet senatörlerinden Desiree Masi ise bunun bir darbe olduğunu ifade ederek, “Bu yasaya karşı direneceğiz ve insanları da bizimle birlikte direnmeye davet ediyoruz.” dedi.

25 senatör tarafından gizli bir oturumda onaylanan yasanın, Başkan Cartes’in partisinin çoğunlukta olduğu parlamentoda da onaylanması gerekiyor.

Ülkedeki mevcut anayasaya göre, Başkan Cartes’in dönemi 2018 yılında sonlanıyor.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close