DÜNYAİŞÇİ SINIFI

PepsiCo işçileriyle dayanışma yürüyüşü

Geçtiğimiz ay, üretim biriminin kapatılacağı açıklamasıyla fabrikayı işgal eden ‘eski’ PepsiCo işçileriyle dayanışma eylemi yapıldı.

pepsico-argantin1

HABER MERKEZİ– Arjantin’de fabrikanın taşınmasıyla işinden olan işçilerin taleplerinin kabul edilmesi için önceki gün yine gösteri yapıldı.

PepsiCo işçileri ve onları destekleyen emekçiler, sendikalar kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Polis, kalabalığa göz yaşartıcı gazlarla saldırdı.

‘Eski’ PepsiCo işçileri, sözde “yeniden yapılandırma planı“ çerçevesinde özde ise varolan sendikal örgütlülüğü dağıtma hedefiyle fabrikanın başka yere taşınmasının gündeme getirilmesiyle işten çıkarılan emekçilerin işe geri alınması talebinde bulunuyorlar.

Haziran ayında PepsiCo, “Buenos Aires’teki Vicente Lopez üretim biriminin kapatılarak daha güneydeki kıyı kenti Mar del Plata’ya taşınmasıyla 691 işçinin işini etkileyeceğini“ açıklamıştı.

Şirket 155 işçiye Arjantin’deki diğer tesislere taşınma seçeneğini sundu. 450 işçiye tazminatlar ödendi. Ancak 86 işçi teklifleri reddetti ve binayı polis tarafından zor kullanılarak tahliye edilene kadar üç hafta boyunca işgal etmeyi seçti.

Mauricio Macri hükümeti tarafından uygulanan politikalarla, 2016 yılında kamu ve özel sektörde işlerini kaybeden 179.000’den fazla işçi var. 2017’de 22.000 işçi işten atıldı.

Patronun fabrikayı taşıyarak, sendikal örgütlülüğü tasfiye etme saldırısına karşı PepsiCo işçileri 26 Haziran’da fabrikayı işgal etmiş, 13 Temmuz’da gerçekleşen polis saldırısıyla fabrika boşaltılmıştı. 18 Temmuz günü ise PepsiCo işçileri ile dayanışma amacıyla başkent Buenos Aires’te yaklaşık 30 bin kişinin katılımıyla eylem yapılmıştı.

pepsico-arjantin2

Etiketler
Daha fazlası
Close