İŞÇİ SINIFIManşet

Peru’da ana tedarik yolunda barikat kuran tarım işçileri polisle çatıştı: 3 ölü

Düşük ücretlere, kötü çalışma koşullarına karşı Aralık başında kitlesel protestolarını başlatan işçiler, Ekvador ve Şili sınırına bağlanan ana yolda barikat kurmuştu

Peru’da haftalardır yeni tarım yasasına karşı eylemlerini sürdüren ve ülkenin en önemli tedarik yollarından biri olan Pan-Amerika yolunu barikat kurarak trafiğe kapatan tarım işçileriyle polis arasında dün çıkan çatışmada en az üç kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

İki işçinin yolda kurulan barikatta vurularak hayatını kaybettiği, kanser hastası 56 yaşındaki bir kişininse trafikte sıkışan bir aracın içinde öldüğü bildirildi. Çatışmalarda 15’i polis 24 kişi de yaralandı. Çatışmalarla ilgili görüntülerde, polisin tazyikli su ve havalı silahla saldırdığı görülüyor.

Peru’da tartışma yaratan tarım reformu, önceki gün Kongre’de kabul edilmişti. Yasayla ilgili görüşmeler, günde 11 dolar (80 TL) kazanan işçilerin ücretleriyle ilgili tartışmalar nedeniyle birkaç defa ertelenmişti.

İşçiler günlük ücretlerinin talep ettikleri 8,5 dolar (62 TL) yerine 2,5 dolar (18 TL) artırılmasına tepkili. Aralık başında kitlesel protestolarını başlatan işçiler, Ekvador ve Şili sınırına bağlanan ana yolda barikat kurmuştu.

Tarım ihracat şirketlerindeki işçi örgütleri, şirketlerin 20 yıldır yüksek kârlara rağmen daha az vergi ödediğini ve devlet desteğinden yararlandığını, buna karşın işçi ücretlerini artırmadığını ve sendikalaşmayı engellediğini belirtiyor.

Peru’nun en önemli tarım alanlarının bulunduğu Ica bölgesinde, yaklaşık 80 bin tarım işçisi bulunmasına karşın birkaç yüz işçinin örgütlü olduğu sadece üç tarım sendikası var. Sendikalar, birçok işçinin toplu iş sözleşmesinden faydalanamaması nedeniyle aldıkları paranın asgari ücrete yakın olduğunu vurguluyor.

Peru’da tarım işçileri, aralık başından bu yana protestolar düzenliyor. Ica bölgesindeki eylemlerde bir işçinin hayatını kaybetmesi üzerine eski toprak yasası yürürlükten kaldırılmış, toprak yasasında reform sözü verilmişti.

 

Daha fazlası

İlgili

Close