DÜNYAManşet

Politeknik direnişi; “Halkların katili emperyalizme ne su ne toprak”

Yunanistan’da 1973 yılında öğrenci gençliğin faşist albaylar cuntasına karşı başlattığı Politeknik işgali bu yılda 3 günlük etkinliklerle anılıyor

Yunanistan’da 1973 yılında öğrenci gençliğin faşist albaylar cuntasına karşı başlattığı Atina Teknik Üniversitesi (Politeknik) işgali her yıl olduğu gibi bu yılda üç günlük etkinliklerle anılıyor.

Yunanistan’da her yıl 17 Kasım’da yapılan ve ABD büyükelçiliği önünde son bulan geleneksel yürüyüşe bu yıl on binlerce kişi katılarak ABD, NATO, AB ve hükümet karşıtı sloganlar attı.

Atina Teknik Üniversitesi (Politeknik) önünde başlayan yürüyüşe bir çok sol örgüt, özel ve kamu sendikaları, gençlik ve kadın örgütleri, meslek kuruluşları, sanatçılar ve göçmenler katıldı.

Polisin olağanüstü güvenlik önlemleri aldığı, drone ve helikopterlerle izlediği yürüyüş güzergahı üstünde bulunan ana caddeler ve sokaklar trafiğe kapatıldı. ABD konsolosluğu ise çevik kuvvet otobüsleriyle adeta abluka altına alındı.

Yürüyüşe katılanlar güzergah üstünde bulunan Yunanistan Meclis binası, AB binası ve en son ABD konsolosluğu önünde durarak “Halkların katili emperyalizme ne su ne toprak” “Yaşasın halkların kardeşliği” “Cunta unutulmayacak, faşizme ölüm halka hürriyet” sloganları attı.

İzne gelen askerler de üniformalarıyla yürüyüşe katıldılar.

Cuntaya karşı direniş çağrısı

1973 yılında Atina’nın çeşitli üniversitelerine bağlı öğrenciler üç gün boyunca teknik üniversiteyi işgal etmiş ve Yunanistan halkını cuntaya karşı direnişlere çağırmıştı. İşçi ve emekçilerin geniş bir toplumsal kesimin desteğini kazanan direniş sırasında 40’a yakın öğrenci ve çok sayıda emekçi katledilmiş ve binlerce kişi tutuklanmıştı. Ancak gösteriler ve direnişler sonucu cunta 1974 yılında yıkılmıştı.

Her yıl 15 Kasım’da başlayan ve 17 Kasım’da ABD Konsolosluğuna yapılan kitlesel yürüyüşle son bulan anmalar bu yıl da on binlerce kişi Politeknik’i ziyaret ederek direniş sırasında tankın altında kalan bir öğrencinin tasvir edildiği heykel önünde saygı duruşu yaptı ve çiçekler bıraktı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close