KADINManşet

Polonya’da kürtaj yasağına karşı protestolar

Varşova’da bir kilisenin dışında “Defolun” ve “Hükümetimi kürtaj etmek istiyorum” yazılı pankartlar kaldıran protestocular ile polis arasında çatışmalar yaşandı

Polonya’da kadınların günlerdir süren öfkeli protestoları devam ediyor. Kürtajın neredeyse tamamen yasaklandığı ülkede, pazar günü çoğu kadın binlerce kişi Gdansk, Krakow, Lodz, Rzeszow şehirlerinin de içinde olduğu 12 kentte toplandı.

Polonya’da yılda 2 binden az yasal düşük yapılıyor ve bunların büyük çoğunluğu fetüs bozukluğu nedeniyle gerçekleştiriliyor. Ancak feminist gruplar, her yıl 200.000’den fazla prosedürün yasadışı olarak veya yurtdışında gerçekleştirildiğini tahmin ediyor.

Kürtaj yasağına karşı isyanın dördüncü günü olan Pazar günü Polonya’daki Katolik kiliseleri hedef alındı.

“Kadınlar Cehennemi”

Protestocular, ülkenin batısındaki Pozan kentinde bulunan bir kiliseye girerek, “Yeter artık!” ve “Barbarlar!” şeklinde sloganlar attı. Benzer eylemler çok sayıda kentte yaşandı.

Kürtaja ilişkin karar, iktidardaki ultra-Katolik milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) isteklerine uygun olarak alındı. Anayasa Mahkemesi’nin kararı kürtaj hakkını sadece hamile kadın için ölüm tehlikesi vakaları ve tecavüz veya ensest ilişkiden kaynaklanan hamileliklerle sınırlıyor.

Yerel medya, protestocuların ana sloganı olan “Kadınlar Cehennemi”nin bir çok kentte kiliselerin duvarına yazıldığını gösteren fotoğraflar yayınladı.

Polis göstericileri gözaltına aldı

Kararın ardından Anayasa Mahkemesi’nin önünde başlayan gösteriler devam ederken, başkent Varşova’da yüzlerce kişi kararı protesto için toplanmıştı. Polis, iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) lideri ve Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Kaczynski’nin evinin önüne yürüyen göstericilerin yolunu kapattı. Polisin gösterilerde 15 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar yüzünden Varşova’da sadece 10 kişinin bir araya gelmesine izin veriliyor.

Polonya’daki kürtaj yasası, mahkemenin kararından önceki haliyle bile, Avrupa’daki en kısıtlayıcı olanlardan biri olarak nitelendiriliyordu. Ülkede geçtiğimiz yıl, bin 100 yasal kürtaj gerçekleştiği kaydedildi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close