DÜNYAManşet

Rojava ile dayanışma eylemleri

Avrupa’da Kürt kurumlarının çağrısı ile Rojava’ya destek eylemleri hız kesmeden sürüyor.

Köln’de Hans Böckler Platz’da bir araya gelen göstericiler, Başbakan Angela Merkel hükümetini ve Türkiye rejimini protesto etti. Eylemde Rojava ile dayanışmayı büyütme ve ortak mücadele vurgusu öne çıktı.

Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen meydanda toplanan göstericiler okunan Ey Raqip marşından sonra Kürdistan devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler şahsında devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Kitle hep bir ağızdan ‘şehit namırın’ sloganını attı. YPG/YPJ, MLKP, MLPD, Young Strugle, Yaşanacak Dünya bayraklarının taşındığı eylemde sık sık ‘katil Erdoğan‘ , ‘Jin, jiyan, azadi‘ ‘biji berxwedana YPG‘ sloganları da atıldı.

Bir grup genç mitingin karşı tarafından bulunan bir binaya “Rojava ile dayanışmak için Heyva Sor a Kürdistanê kurumuna bağış yapın” yazılı dev pankart astı.

Mitingde yapılan konuşmalarda Merkel hükümeti, Erdoğan rejimi ile olan ilişkileri nedeniyle sert ifadelerle eleştirildi. Konuşmacılar, Alman hükümetini Türkiye’ye silah satışlarını derhal durdurmaya çağırdı.

Daha fazlası

İlgili

Close