DÜNYA

Rusya’da ‘yolsuzluk karşıtı’ gösteriler

Rusya’da birçok kenttte yolsuzluğa karşı düzenlenen protesto gösterilerine katılan binlerce kişi Başbakan Dmitry Medvedev’in istifasını istiyor.

RUSYA– Rusya’da birçok kenttte yolsuzluğa karşı düzenlenen protesto gösterilerine binlerce kişi katıldı. Protesto gösterileri muhalif lider Alexei Navalny’nin çağrısıyla gerçekleşti. Ancak Navalny protesto gösterisine giderken Moskova’da gözaltına alındı.

Protestocuların “Yolsuzluk geleceğimiz çalıyor” ve “Başbakan cevap vermeli” yazılı pankartlar açmalarına izin verilmedi. Eylemlerde “Kahrolsun Putin”, “Putin’siz Rusya” sloganları atıldı. İzinsiz yapılan gösterilerde ayrıca hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle Başbakan Dimitri Medvedev’in de istifası istendi. Polis yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

Gösterilerin parlamento seçimlerinin hileli olduğu gerekçesiyle 2011-2012’de düzenlenen protestolardan bu yana en geniş katılımlısı olduğu kaydediliyor.

Haber siteleri ve sosyal medya Vladivostok’tan doğudaki Yekaterinburg’a kadar birçok kentte protestolar düzenlendiğini kaydediyor. Vladivostok’taki gösterilerde onlarca kişinin gözaltına alındığı da gelen bilgiler arasında.

Navalny ayrıntılı bir rapor yayınlamış, Medvedev’i karanlık bağlantılar kurarak konaklar, yatlar, araziler almakla suçladıktan sonra gösteri çağrısı yapmıştı.

Rapor ile ilgili haber YouTube’da 11 milyon kez izlendi. Medvedev ise henüz bir tepki vermis değil.

Navalny, internet sitesinde protestoların 99 kentte yapılmasının planlandığını ancak kentlerden 72’sinde yerel yöneticilerin protestoya izin vermediğini kaydetmişti.

Kremlin muhalifi olan Navalny, gelecek yılki başkanlık seçimlerinde aday olma isteğini daha önce açıklamıştı.

Gözaltına alınan Navalny attığı Twitter mesajında protestoculara eylemlerine devam etmeleri çağrısında bulundu. Muhalefet lideri, “Çocuklar, ben iyiyim. Beni dışarı çıkarmak için uğraşmayın. Tverskaya’da (Moskova’da ana cadde) yürümeye devam edin. Günün konusu yolsuzlukla savaş” dedi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close