DÜNYAManşet

Sachsen-Anhalt eyaletinde sığınmacılar AG’de

HABER MERKEZİ-Yüze yakın sığınmacı, 4 Nisan saat 12.00’de açlık grevine başladılar.

Perspektive Online’ın haberine göre, Sachsen-Anhalt eyaletindeki Halberstadt Ön Kabul Merkezi’ndeki yüze yakın sığınmacı, 4 Nisan saat 12.00’de açlık grevine başladılar. Bir haftadır korona gerekçesiyle “karantina” altında tutulan kampta, sığınmacıların dışarı çıkmasına izin verilmiyor. Yereldeki bir tanığın verdiği bilgiye göre, kampta hijyen ürünleri sağlanmıyor ve yeme-içme gereksinimleri karşılanmıyor.

Muşta ile saldırı
 
Tel örgülerin parçalandığı eylemler sırasında, polis helikopterle ve çevik kuvvetle müdahale ederken, ‘City Schutz GmbH’ya bağlı özel güvenlik “muşta” ile sığınmacılara saldırdı. Hamile bir kadın da “muştalı” saldırıdan nasibini aldı. Ayrıca karın bölgesine tekme atılan kadın hastanelik oldu. “Muşta”, Almanya’da yasaklı silahlar kategorisine girmektedir. Yani, satın alınması, bulundurulması, sergilenmesi ve kullanılması yasaktır. Kasıt durumunda, 5 yıla kadar cezası vardır.

Tel Örgülü “Karantina”
 
Kampta 950 kişi kalıyor. MDR’in haberine göre, Korona tanısı konan 30 kişi alınıp götürüldükten sonra, hiçbir sağlık önlemi alınmadan, kamptakilere dışarı çıkış yasağı kondu. Almanya’da kapatma ya da dışarı çıkış yasağı biçiminde bir “karantina”, sığınmacılar dışında hiçkimseye uygulanmıyor. Tüm eyaletler içinde yalnızca Bavyera’da sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.
 
Sığınmacılardan Mektup
 
Sığınmacılar, taleplerini bir mektupla kamuoyuna açıkladılar ve kendi aralarında bir heyet seçerek dört temel talepte bulundular. Talepleri, yeterli hijyen ve gıda ürünlerinin yanı sıra, risk gruplarının hemen başka bir yere aktarılması, hamileler, yalnız çocuklu kadınlar, yaşlılar ve aileler için merkezi olmayan bir sığınma kampı. Ayrıca, “cezaevi” olarak niteledikleri Ön Kabul Merkezi’nin iki haftaya kadar kapatılmasını istediler. 

Bu arada, göçmen örgütü “Lamsa” aracılığıyla, 5 kişilik enternasyonal heyetin kamp yönetimiyle yaptığı görüşme sonuçsuz kaldı. Basınla iletişim kurma talebi de, diğer talepler gibi, kamp yöneticisi Frau Jung tarafından reddedildi ve hiçe sayıldı. Bunun üzerine, kamp sakinleri, kamp yönetimini muhatap almayacaklarını, bundan sonra Halberstadt Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sachsen-Anhalt hükümet temsilcileriyle görüşeceklerini açıkladılar. 

Bu gelişmelerin ardından, protesto genişledi ve karantina altındaki 5 bloktan tüm ulusal azınlıklar eylemi sahiplendiler. Son yapılan eylemde, tüm dövizlerin üzerinde “Transfer Edilmek İstiyoruz!” sloganı dikkat çekti. Burada transfer talebi, sadece fiziksel mesafe anlamında değil, aynı zamanda Alman Anayasası’nın temel haklarından biri olan “beden bütünlüğünün korunması” anlamındadır.
 
Perspektive Online emekçilerinin Almanca’ya çevirdiği mektupta, sığınmacılar taleplerini şöyle sıraladılar:
 
“Sığınmacılara İnsanlık Onuru”
 Halberstadt Ön Kabul Merkezi’nde bulunan bizler, bir haftadır karantina altındayız. Bir haftadır, enfeksiyondan korunmak için gerekli hiçbir şeye erişimimiz yok. Bir haftadır 10 ya da 20 kişi enfekte durumundadır. Bu kişiler kamptan alındı, ama sonuçta her şeye dokundukları için, virüs burda hızla yayılabilir. 
 
Biz sığınmacılar olarak, yetkililere sesleniyoruz. Bugün, 4 Nisan 2020’de açlık grevine başlıyoruz. Sorunlar çözülene kadar, açlık grevimiz devam edecek.
 
 Taleplerimiz şöyle:
 
1. Tüm kamp sakinlerinin gıda gereksinimi karşılanmalı. 
2. Temizlik ve hijyen ürünleri, örneğin dezenfektan ve tek kullanımlık eldiven, kişisel hijyen malzemeleri, lavabo ve tuvalet ihtiyaçları karşılanmalı. 
3. Yaşlılar, hamileler ve çocukların bakımını yapanlar için hızlı ve kayıtsız şartsız konaklama yerleri aranmalı. Yine hastalar için ve henüz test sonucu pozitif çıkmamış olanlar için de, bu koşul yerine getirilmeli. 
4. Halberstadt “Cezaevi” önümüzdeki iki hafta içinde kapatılmalı ve herkese sevk olanağı tanınmalı.”

Daha fazlası

İlgili

Close