İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Sarı Yelekli eylemlerde 17. hafta

Protestolara katılan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebi ile sarı yelek dışında mor yelek de giydi

HABER MERKEZİ– Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hukümetinin ekonomi-politikalarına karşı mücadele eden Sarı Yelekliler, ‘kararlı hareket’ adı altında bir kez daha meydanları doldurdu. Bu hafta protestolara katılan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebi ile sarı yelek dışında mor yelek de giydi.

Ülke çapında yapılan eylemlerin 17’nci haftasında, başkent Paris’teki Madeleine Kilisesi çevresinde yürüyüş düzenlendi.

Ajanslarda yer alan haberlere göre, Şanzelize Caddesi’ndeki Zafer Takı çevresinde kalmak isteyen eylemcilere polis saldırdı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’ye doğru ara sokaklardan yürümeye çalışan göstericiler, polis tarafından engellendi. Azgınca saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Bir grup Sarı Yelekli ise Rossy Havalimanı’nda toplandı. Sarı Yeleklilerin amacının, ülkeye gelen turistlere, Fransa’nın içinde bulunduğu durumu anlatmak olduğu belirtildi. Başkent Paris’te de benzer gösteriler Louvre Müzesi, Galerie Lafayette Mağazası çevresi gibi turistlerin yoğun olarak uğradıkları semtlerde devam etti.

Eylemciler, Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’nda da eylem yaptı. Havaalanı içerisinde yürüyen göstericiler, “Macron istifa” sloganları attı ve havaalanını özelleştirmek isteyen hükümete tepki gösterdi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close