DÜNYAKADINManşet

Sınırda, bir grup İsrailli kadından Filistinli kadınlara destek

50 kadar İsrailli aktivist Salı akşamı, Gazze’de eylemde olan Filistinli kadınlarla dayanışma eylemi yaptı

HABER MERKEZİ– Bir grup İsrailli kadın, 3 Temmuz Salı günü Gazze Şeridi’nde eylemde olan binlerce Filistinli kadınla dayanışmak için bir araya geldi.

50 Kadar İsrailli kadın, akşam saatlerinde, sınır boyunca yürüyüş gerçekleştirdi.

İsrailli kadın aktivistler, Gazze’deki kadın eyleminin düzenleyicisi bir Filistinli kadınla telefonda konuştular.

Haaretz.com’un aktardığına göre, Filistinli kadının sözlerini Arapça’dan İbraniceye çeviren Ghadir Hanı “Bize desteğimiz için teşekkür etti ve onlar için çok önemli olduğunu söylediler” dedi.

israilli filistinli kadın dayanışma

Gazze’de bu kez kadınlar eylemdeydi

Gazze Şeridi’nde aylardır devam eden eylemler kapsamında bu kez binlerce kadın eylem düzenledi. 3 Temmuz’da protesto yürüyüşü yapan kadınlara gerçek mermilerle saldıran İsrail askerleri, onlarca kişiyi yaraladı.

Gazze ile İsrail’i ayıran sınır bölgesindeki eyleme binlerce kadın çocuklarıyla birlikte katıldı. İsrail’in ablukasını protesto eden ve 1948 yılından sonra yerlerinden edilen Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönmesini talep eden kadınlar, sınırdaki bariyerlere yaklaşmayı başardı.

İsrail askerleri, sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açtı. Askerlerin saldırısıyla yaşanan çatışmalarda 134 kişinin yaralandığı belirtildi.

Gazze Şeridi ile İsrail arasında 30 Mart’ta başlayan “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” eylemlerinde şimdiye kadar en az 138 kişi hayatını kaybetti.

filistinli kadın eylemi filistinli kadınların yürüyüşü

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close