DÜNYAManşet

Sri Lanka’da katliamın ayrıntıları açığa çıkıyor

Sri Lanka’da Paskalya kutlamaları sırasında düzenlenen canlı bomba saldırılarının istihbaratının alındığı fakat tedbir alınmadığı açığa çıktı.

HABER MERKEZİ- 21 Nisan’da en az 290 kişinin öldüğü, 500 kişinin yaralandığı Paskalya Bayramı sırasında düzenlenen saldırıyı gerici terörist bir cemaatin yaptığı söyleniyor. Fakat iktidardaki hükümetin de katliama göz yumduğunun en az onlar kadar suçlu olduğunun emareleri bir bir açığa çıkıyor. Saldırının yapılacağının ve saldırganların adlarının dahi iki hafta öncesinden bilindiği haberleri burjuva kliklerin birbirlerini suçlamaları sırasında ortalığa saçıldı.

Sri Lanka’yı kana bulayan korkunç saldırı sonrasında Sri Lanka Sağlık Bakanı Colombo’da düzenlediği basın toplantısında intihar saldırıcıların arkasında Ulusal Tevhid Cemaati’nin olduğunu duyurdu. Türkiye‘de dahil bir çok ülkede, bu tür saldırılarda olduğu gibi Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe skandal bir açıklama yaptı. “Ülkesinde düzenlenen saldırılara ilişkin istihbaratın alındığını kabul ederek ancak yeterli önlemlerin neden alınmadığının araştırılacağını” söyleyen başbakan, kapitalist sistem için halktan insanların yaşamının ne kadar değersiz olduğunu itiraf etti adeta.

Bakan Senaratne “9 Nisan’da ulusal istihbarat başkanı bir mektup yazdı ve bu mektupta bu terör örgütü üyelerinin çoğunun ismi de yazıyordu” dedi. Ancak istihbaratın Başbakan Ranil Wickremesinghe ve hükümetle paylaşılmadığını” ileri sürdü.

En az 300 insanın katledildiği, bunun iki katı insanın da yaralandığı bir katliamda burjuva klikler arası tepişmenin payının olup olmaması da bu katliamdaki ortak sorumluluğu gizlemiyor. Bakan Senaratne katliamın bilinmesine rağmen tedbir alınmamasının; Başbakan ve hükümetinin sözkonusu istihbarat raporunun gündeme geldiği Devlet Başkanı Sirisena’nın başkanlığında toplanan ulusal güvenlik konseyi toplantılarına çağrılmamamaları olduğunu söylüyor.

Sri Lanka Halk Kurtuluş Cephesi: iktidarın tümü sorumludur dedi
Sri Lanka Halk Kurtuluş Cephesi ise yaptığı açıklamada; istihbarat birimlerinin raporlarına karşın hükümetin halkın güvenliğini görmezden gelmesinin sorumluluğunun yalnızca iktidarın bir tarafına ait olmadığını vurguladı.

Sri Lanka Halk Kurtuluş Cephesi Enformasyon Sekreteri Vijitha Herath düzenlediği basın toplantısında dünkü saldırılarla ilgili istihbaratın görmezden gelinmesinin sorumluluğunu aynı zamanda hükümetin de üstlenmesi gerektiğini belirtti.

Saldırıları barbarca ve insanlık dışı olarak tanımlayan Herath, saldırıya karışanlarla ilgili tüm yasal tedbirlerin alınmasını istedi. Saldırıda hedef alınanların sıradan insanlar olduğunu dile getiren Herath, tüm Sri Lankalıları bu barbar eyleme karşı ayağa kalkmaya çağırdı. Herath saldırıyla ilgili alınan istihbaratı görmezden gelen yöneticilerin yalnızca kendi iktidar çıkarlarını düşünerek ülkeyi içler acısı bir duruma sürüklediklerini ve bu durumun bedelini de halka ödettiklerini kaydetti.

Sri Lanka’da Başbakan Wickremesinghe ile Devlet Başkanı Sirisena arasındaki siyasi ayrılık son olarak Sirisena’nın geçen ekim ayında başbakanı görevden alma girişimiyle bir kez daha gündeme gelmişti.

Daha fazlası

İlgili

Close