DÜNYAManşet

Stuttgart’ta Hanau Katliamı Lanetlendi

Irkçı Hanau katliamında hayatını kaybedenler için, Stuttgart Marienplatz’da 250 kişilik bir mitingle anma yapıldı. Miting sonrası, Erwin-Schöttle-Platz’a kadar izinsiz yürüyüş yapıldı

.

Mitingte, 19 Şubat 2020’de Hanau’da ırkçı faşist saldırıda hayatını kaybeden Gökhan Gültekin, Sedat Gürbüz, Said Nesar Hashemi, Mercedes Kierpacz, Hamza Kurtović, Vili Viorel Păun, Fatih Saraçoğlu, Ferhat Unvar, Kaloyan Velkov anısına mumlar yakıldı ve konuşmalar yapıldı.

Konuşmalarda, Hanau, Halle gibi ırkçı katliamların, NSU, Mouhamed Drame ve Oury Jalloh cinayetlerinin sistemden kaynaklı, yapısal ve örgütlü olduğu ve toplumsal ve devlet içinde kökleri bulunduğu anlatıldı. Ayrıca, göçmenlere ve sığınmacılara yönelik nefret söyleminin, sosyal demokrat SPD’den Yeşiller Partisi’ne (Grüne), ırkçı parti AfD’ye kadar tüm partileri kesen ortak bir politika olduğu ve Alman medyası tarafından yaygınlaştırıldığı dile getirildi. En çok sömürülen ve en kötü koşullarda yaşadıkları halde, göçmenler ve sığınmacıların günah keçisi ve hedef tahtası haline getirilmesinin artan toplumsal adaletsizliğin ve kapitalist sistemin ayrılmaz bir parçası olduğu, bugün ırkı-faşist sisteme ve insanlığa karşı işlenen suçlara karşı mücadelenin bizleri daha da kaynaştırdığı vurgulandı. Adalet, toplumsal dayanışma ve barışçıl bir toplum için güçleri birleştirme çağrısı yapıldı.

 

Ne olmuştu?

Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau kentinde 19 Şubat 2020 gecesi, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı iki semtte bulunan nargile kafelere düzenlenen silahlı saldırıda 9 genç hayatını kaybetmişti. Yerel saatle 22.00 civarında önce Hanau merkezindeki Neumark’ta “Midnight” adlı nargile kafeye silahlı saldırı düzenleyen saldırgan, daha sonra Kesselstadt semtine giderek “Arena Bar&Cafe” adlı nargile kafeyi taramış, Alman devleti ve medyası, olayı “Bireysel bir saldiri“, Münferit bir olay“ diye göstererek, üstünü örtmeye çalışmıştı.

Daha fazlası

İlgili

Close