KADINManşet

Stuttgart’ta Mahsa Amini eylemi

Tahran’da ahlak polisinin 22 yaşındaki Kürt kökenli Mahsa Amini’yi katletmesine karşı, uluslararası boyutta bir hareket ortaya çıktı. Eylem dalgası Stuttgart’a da ulaştı. 

İlki Königstrasse Stiftskirche yakınlarında, diğeri Schlossplatz’da yapılan iki ayrı eyleme toplam 600’den fazla kişi katıldı. Çoğu farklı uluslardan genç kadınların zaman zaman ortaya fırlayıp saçlarını kesmesi, gözyaşlarıyla karşılandı. Eylem boyunca Farsça sloganların yanında, sık sık “Jin Jiyan Azadi” sloganı atıldı. 

Yedi yıldır Stuttgart – Vaihingen’de yaşayan Negar Aghanourian’in “Mahsa Amini’yi Anma ve İranlı Kadınların Kendi Bedenleri Üzerinde Söz Sahibi Olma Haklarını Savunma“ çağrısı, geniş kesimlerde yankı buldu. Uzun zamandan beri yapılan en renkli ve enternasyonal eylemdi.

İsteyen herkese söz hakkının verildiği ilk miting sırasında, kırk yıldır islam rejimi altında İran halkının çektiği acılardan, en temel insan haklarının bile islam adına ayaklar altına alınmasindan söz edildi. Tecavüzlerin, töre cinayetlerinin, zorla evlilik ve erken evliliklerin – çocuk gelinlerin gündelik yaşamın bir parçası olduğu ve artık sona ermesi gerektiği ifade edildi. Islam dinin bir araç olarak kullanıldığı, en çok da kadınların acı çektiği ifade edildi. “İranlı kadınların seslerinin boğulmasına izin vermeyeceğiz. Yalnız degilsiniz“ vurgularinin yanı sıra, dövizlerde “Hepimiz Mahsa Amini’yiz“ sloganları göze çarptı. 

Sol Parti (die Linke), Kürt Kadın Hareketi vb. demokratik göçmen kurumlardan kadınların yanı sıra, Stuttgart Süd’de bulunan Theater Rampe’nin farklı uluslardan Yunanlı, İranlı ve Alman sanatçıları kendi duygularını dile getiren konuşmalar yaptılar ve bir arya söylediler.

Uluslararası Af Örgütü’nün verdigi bilgilere göre, üç yıl önce benzine zamlardan dolayı yapılan kitle eylemlerinde 300’den fazla kişi öldürülmüştü. Mahsa Amini’yi sahiplenme eylemlerinde ise, şimdiden onlarca eylemci yaşamını yitirdi. Eylemlere erkeklerin de katıldığı bildirildi.

İlk eylemde İran şahının  bayrağının açılması, gerginliğe yol açtı. Çoğunlukla üniversite öğrencilerinin düzenlediği ikinci eylemde ise buna izin verilmediği bilgisi verildi. Neden iki eylem yapıldığı sorusuna, iletisimsizlikten kaynaklı yanıtının verildiği ve ikinci eylemde devrimci marşların söylendiği öğrenildi. 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close