GENÇLİKManşet

Stuttgart`taki küresel iklim grevine dair

Geçtiğimiz hafta sonu boyunca Stuttgart`ta yapılan küresel iklim eylemine yaklaşık 30 bin kişi katıldı, eylemde çeşitli aksiyonlar gerçekleştirildi, özellikle kapitalist sistemin simgeleri hedeflendi

Her Cuma yapılan Küresel İklim Eylemi geçtiğimiz tüm hafta sonunu kapsadı ve bu kez daha küresel bir eylem olarak düzenlenmesinin gücünü hissettirdi.

Stuttgart`ta yapılan eyleme yaklaşık 30 bin kişi katıldı ve eyleme sadece öğrenciler-gençler değil, her yaş grubundan insanlar katıldı. Eylemde doğanın katledilmesine karşı tepkiler çeşitli aksiyonlarla dile getirildi.

Bazı caddelerde araç geçişini durdurmak için oturularak yol kapatıldı ve özellikle “Deutsche Bank“ bloke edildi.

iklim grevi

Eylemin hedefi sadece küresel ısınmada büyük payı olan motorlu araçları durdurmak değil, aynı zamanda kapitalist sistemin kendisini simgeleyen adreslerdi. Deutsche Bank ve RWE gibi büyük kapitalist-finans şirketleri bu yaklaşımla özel hedef oldu. Azami kar arayışıyla insanı da doğayı da tahrip eden, kapitalist devletlerden aldıkları güçle bu konuda en hoyrat yağma girişimlerinde bulunan bu şirketler şahsında sistemin kendisi hedef alındı. Bu yaklaşım sloganlara da yansıdı.

Yürüyüş iki farklı kanattan gerçekleştirildi. Antikapitalist hareket Erwin-Schoettle-Platz`dan yürüyüşe başladı, sendikalar ise Kernerplatz`dan… Bu iki kanat Rothebühleplatz`da buluşup birlikte yürüdüler.

Gösteriler, küresel iklim eylemlerinin önümüzdeki dönemde daha kitlesel ve militan bir antikapitalist mücadele eksenine oturacağının işaretlerini verdi.

Katılan kurumlar: Fridays for Future, DGB, IGM,GEW, Antifa Stuttgart, Antikapitalistisches Klimatreffen Stuttgart (AKT), Bündnis Kesselbambule, Campus for Future Stuttgart vs.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close