Manşet

Sudan: 3. günün ardından ‘sivil itaatsizlik’ eylemi askıya alındı

Askeri cunta ile muhalefet arasında müzakerelerin yeniden başlayacağı ve tutuklananların serbest bırakılacağı bildirildi

HABER MERKEZİ– Sudan’da sivil İtaatsizlik ve genel grevin 3. gününün ardından askeri cunta ile muhalefet arasında görüşmelerin yeniden başlayacağı ve cuntanın tutukları serbest bırakma sözü verdiği bildirildi.

BBC’nin aktardığına göre, Etiyopya’nın arabuluculuğunda darbeci askerler ile muhalefet müzakereleri yeniden başlatmayı kabul etti.

Özgürlük ve Değişim için Birlik hareketi, Sudanlıları yarın sabahtan itibaren iş başı yapmaya çağırdı. Üç gündür süren başarılı genel grev boyunca bütün ülkede bomboş olan sokaklarda halk düşmanı paramiliter silahlı gruplar devriye geziyordu.

Aylardır “geçici” olarak iktidarı elinde bulunduran askerler ise protestolar karşısında -Hartum’da halka ateş açarak 118 kişiyi katledip yüzlerce kişiyi yaralayan kendileri değilmiş gibi- “iyi yaklaşımını göstermek amacıyla protestolar boyunca tutuklananları serbest bırakacağını“ açıkladı.

Beşir’in görevden alınması ardından başlayan protesto eylemleri aylarca sürdü. Ordunun darbe yaparak iktidarı elinde tutmasını protesto eden Sudan halkı, askerlerin iktidarı sivil bir yönetime devretmesi talebi ile eylemde.

Öte yandan UNICEF Genel Direktörü Fore, Sudan’da 3 Haziran’dan bu yana en az 19 çocuğun yaşamını yitirdiğini, 49 çocuğun yaralandığını belirtti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close