KADINManşet

Suudi kadın hakları savunucusu Luceyn el Hezlul‘ a hapis cezası

Suudi kadın hakları savunucusu ve aktivisti Luceyn el Hezlul beş yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı.

El Hezlul , Suudi Arabistan’da kadınların araç kullanmasına izin verilmesi için başlattığı kampanya ile uluslararası alanda da tanınıyordu.

El Hezlul, ülkede kadınların araç kullanması yasağının kaldırılması için 2013 yılında başlattığı kampanya ile gündeme gelmişti. Otuzbir yaşındaki el Hezlul, 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nden Suudi Arabistan’a kullandığı araç ile geçmeye çalışırken gözaltına alınmış ve 73 gün cezaevinde tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı. Cezaevinde tutulduğu süreçte işkenceye maruz kalan aktivistin ailesi durumu gündeme taşımış Riyad yönetimi ise El Hezlul‘a işkence yapıldığını reddedmişti.

Suudi Arabistan’ da 2015 yılında yapılan yerel seçimlerde kadınların aday olmasına izin verilmesinin ardından, aday olan ilk kadınlar arasında bulunan el Hezlul, 2016 yılında da Suudi Arabistan’ da “Kadın üzerindeki erkek vesayetinin kalkması” için kral Salman’a yazılan mektubu imzalayan 14 bin kişi arasında yer almıştı.

Kraliyet ailesinin belirlediği şeriat kurallarına göre yönetilen ülkede Suudi haber Portal Sabg’ el Hezlul’un cezasının yarısını çektikten sonra denetimli serbestlik ile tahliye edilebileceğini aktardı. Buna göre yaklaşık iki yıl on aydır cezaevinde bulunan kadın aktivistin 31 Martına tahliye edilmesi mümkün olacak.

Luceyn el Hezlul’ un katı şeriat kurallarıyla yönetilen ülkede kadın hakları mücadelesi, savcılık ve mahkeme tarafından “Yabancı bir gündemi Internet aracılığıyla Krallık dahilinde uygulamaya” ve ülkede ki siyasi sistemi değiştirmeye çalışmak ile ulusal güvenliğe zarar vermekten suçlu bulunduğunu açıkladı.

DW’den alınmıştır.

Daha fazlası

İlgili

Close