DÜNYA

‘Terör’ bahane önlemler ‘şahane’

‘Terörle mücadele’ gerekçesiyle Belçika devletinin aldığı yeni kararlarda havayoluyla yolculuk yapanların fişlenmesi de var.

HABER MERKEZİ- Belçika, Londra’daki saldırının ardından “terörle mücadele“ bahanesiyle yeni adımlar atıyor.

Havayolu ile seyahat eden yolcularla ilgili kapsamlı bilgi toplanmasına ilişkin yasanın bugün onaylanmasının ardından yerel düzeyde kasabalarda “güvenlik hücreleri“ inşa edileceği açıklandı.

Parlamentonun, geçen aralık ayında uluslararası seyahat eden yolcular hakkında kayıt tutulmasına ilişkin kararı, İçişleri Bakanlığına bağlı Gizlilik Komisyonu tarafından onaylandı.

2018 ortasında uygulamaya konacak karara göre, uluslararası uçuşlardaki yolcular hakkında kapsamlı bilgi toplanabilecek ve bu bilgiler kayıt altına alınacak, yani insanlar fişlenecek.

Bu çerçevede havayolu şirketlerinin, uçuşlardan 48 saat önce yolcular hakkında Belçika hükümetine bilgi verilmesi kural haline getiriliyor.

Diğer yandan, Londra’daki IŞİD saldırısı sonrasında “Belçika’da güvenliğin artırılması gerektiğine“ dikkati çeken Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Jan Jambon, “Radikalleşme oluşmadan şiddetin önüne geçilmesi gerekir. Bu nedenle kasabalarda yerel güvenlik hücreleri inşa edilecek” açıklamasında bulundu.

Bir çeşit ‘önleyici savaş’ kapsamında tüm toplumu militarize etme, işbirlikçileştirme ve ‘gözaltına alma’ uygulamaları Belçika örneğinde olduğu gibi emperyalist metropollerde giderek yaygınlaşacağa benziyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close