DÜNYAManşet

Tokyo’dan Sidney’e destek eylemleri

Tokyo’da göstericiler “Durmayacağız” yazılı pankartlar ve İran’da peçelerini yakan ya da saçlarını kesen kadınların fotoğraflarını taşıdı.

Dün bir çok ülkede İran’daki direnişe destek eylemleri vardı. Tokyo’daki göstericiler Mahsa Amini’nin resimlerini taşıdılar |

Avustralya’da Melbourne ve Sydney’de de protestolar düzenlendi. Ayrıca; İspanya’nın Madrid, İtalya’nın Roma, ABD’nin Los Angeles, San Francisco, Yunanistan’ın Atine, Hollanda’nın Amsterdam, Belçika’nın Brüksel, Almanya’nın Köln, Stuttgart ve Almanya’daki şimdiye kadar olanlar içinde en kitlesel olanı Berlin kentlerinde gösteriler vardı.

Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesi, molla rejiminin sokağa inen isyanı bastırmak için onlarca insanı katledip yüzlercesini hapishanelere tıkması ve halen süren vahşi saldırganlık Berlin’de de 10 bine yaklaşan, çeşitli uluslardan katılımcılarla çok kalabalık bir kitle gösterisiyle yanıtlandı.

İran’da protestolar devam ediyor

Oslo merkezli İran İnsan Hakları (IHR) adlı STK tarafından yayınlanan görüntülere göre İranlılar Cuma gecesi Mahsa Amini’nin memleketi olan İran’ın Kürdistan eyaletindeki Saqez kentinde üst üste 15. kez gösterilere katıldı.

Bir caddenin ortasında toplanan bir grup kadın ve erkek, protesto hareketinin temel sloganlarından birini yankılayarak “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganı attı.

Görgü tanıkları, Tahran’da çok sayıda çevik kuvvet polisinin Cumartesi günü başkentin çeşitli kavşaklarında mevzilendiğini söyledi. Gazeteci Natalie Amiri Cumartesi günü Twitter’da Tahran’daki protestocuların görüntülerini paylaştı:

1500tasvir kanalı ayrıca Tahran’daki Meşhed (kuzey) ve Kirmanşah (kuzeybatı) gibi üniversitelerde ya da burada İsfahan Üniversitesi’nde (güney) yapılan büyük gösterileri gösteren bir video paylaştı:

Daha fazlası

İlgili

Close