GENÇLİK

Unutmadık, affetmeyeceğiz!

İstanbul’da Hrant anan onbinlerce kişi, “Unutmadık, affetmeyeceğiz!” yazılı pankartla yürüdü

Unutmadık, affetmeyeceğiz!

Dostları ve sevenleri, 4 yıl önce faşizm tarafından katledilen Hrant Dink‘i andı. Faili meçhuller arasına giren “Dink’in katili kim?” sorusunu soran onbinlerce seveni ve dostları bir araya gelerek bu soruyu hep bir ağızdan sordular. “KATİL KİM” yazısıyla onbinlerce kişi Agos önüne yürüdü. Dostları Hrant Dink unutmadı, Dink ailesini yalnız bırakmadı.

Taksim Meydanı‘nda toplanmaya başlayan yaklaşık 2 bin kişi Agos önüne Dink’in vurulduğu yere yolu tafiğe kapatarak yürüdü. “Unutmadık, affetmeyeceğiz!” yazılı pankart açan kitlenin yüzünde faşizme duyulan kin ve nefret vardı. Yürüyüş sırasında değişik kollardan katılanlarla kitle 5 bin kişiye ulaştı. Yürüyüş sırasında Bandista grubu da ezgileriyle kitlenin faşizme öfkesini körükledi Agos önüne gelindiğinde orada bekleyişlerini sürdüren Dink’in tüm sevenleri ve dostlarıyla buluşuldu. Agos önünde bekleyen Dink’in dostları yürüyen kitleyi “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeni’yiz!”, “Katil devlet hesap verecek!” sloganlarıyla karşıladı. Agos Gazetesi önüne gelindiğinde ise onbinlerce kişi Hrant için saygı duruşuna geçti.

Agos Gazetesi önünde bekleyişlerini sürdüren Hrant Dink’in dostları ve sevenleri Ermenice halk ezgileriyle duygulu anlar yaşadılar. Onbinlerce kişinin bir ağızdan “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Biji bıratıya gelan!”, “ Katil devlet hesap verecek!”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “Hrant için, adalet için!..” sloganları gazetenin bulunduğu alanı inletmeye yetti.

Kitle daha sonra, Hrant’ın vurulduğu yere karafiller koyarak birer mum yaktı.

Basın açıklamasını Toplumsal Bellek Platformu ve Dink ailesi adına Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi gerçekleştirdi. İpekçi şunları söyledi:

Biz artık mahkemelere ve mezarlıklara gidiyoruz. Her gittiğimiz mahkemeye katillerle yüzleşmek için gidiyoruz, fakat aynı soruyu soruyu dönüp dönüp soruyoruz: ‘Katil kim’. İşlenen cinayetler insanlık suçudur. Bizleri senelerce oyalamışlar, göz göre göre alay etmişler. Gelecek nesillere böyle bir utanç bırakmamalıyız. Dink için de 4 yıldır aynı soruyu soruyoruz: ‘Katil kim’.

Ben gördüğüm her büstü parçalamak istiyorum. Ben büstleri sevmiyorum, ben insanı seviyorum…

Daha fazlası

İlgili

Close