DÜNYAKADIN

Yaralı Eritreli kadınlara Fransız kalmama “suçu”

Fransa’da arabasına aldığı yaralı 3 Eritreli kadını hastaneye götüren bir öğretim üyesi, 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

HABER MERKEZİ- Fransa’da mahkeme, Eritreli üç kadını aracına alarak hastaneye götürdüğü gerekçesiyle bir öğretim üyesi hakkında 2 ay ertelenmiş hapis cezası verilmesine hükmetti. Öğretim üyesi Pierre-Alain Mannoni ise “Bu insani bir görevdir. Savunduğum değerlere uygun davrandım. Çocuklarımı da bu değerlerle büyüttüm” diyerek geri adım atmadı.

Aix-en-Provence İstinaf Mahkemesinde görülen davada, geçen yıl Turbie kenti yakınlarındaki otoyol gişelerinde Eritreli üç kadını taşıdığı için gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan öğretim üyesi Pierre-Alain Mannoni’nin, salıverilmesine yapılan itiraz karara bağlandı.

Mahkeme, Mannoni’yi “Oturma izni olmayan birini barındırmak ve seyahatine yardım etmek” suçundan 2 ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırdı.

“Savunduğumuz değerler için karara itiraz edeceğim”

Yerel Fransız gazetelerinde yer alan haberlere göre Mannoni, suçlamayı ve kararı haksız bulduğunu belirterek, temyize gideceklerini açıkladı.

“Kendim için değil, savunduğumuz değerler için bu karara itiraz edeceğim.” ifadesini kullanan Mannoni, hasta, yaralı ve yardıma muhtaç kişilere kayıtsız kalmamanın bir vatandaşlık görevi olduğunu dile getirdi.

Kendisinin bu yönde eğitim aldığını ve çocuklarına da aynı eğitimi verdiğini belirten Mannoni, “Değerlerimizle çatışan bu kararı anlayamıyorum.” dedi.

Çiftçi Cedric Herrou da geçen ay aynı gerekçeyle 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Etiketler
Daha fazlası
Close