KADIN

Yaşasın 8 Mart!

Çağdaş Hukukçular Derneği, 8 Mart’ı 100. yılında Bakırköy Hapishanesi önünde kutluyor

8 Mart Kadının özgürleşme mücadelesinin en önemli günüdür.

100 yıldır alanlara çıkıp 8 Martı kutluyoruz. 1857‘de Amerika’nın New York kentinde greve giden 40 bin kadın dokuma işçisi kadın 129’u, patronlar tarafından yakılarak katledildi.

Onların anısına 1910 yılında toplanan Sosyalist Enternasyonal, 8 Martı; Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan etti.

* 8 MART’TA BAKIRKÖY HAPİSHANESİ ÖNÜNDEYİZ!
* 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ TECRİT KOŞULLARINDA BAŞEĞMEYEN TUTSAK KADINLARIMIZLA KUTLUYORUZ.

Kadınlar yüzyıllardır hakları ve özgürlükleri için mücadele ediyorlar. Özgürleşmenin, kurtuluşun yolu mücadeleden, direnişten geçmektedir. Bu yola bir kez girmiştir kadınlar. Haklarını alana, özgürleşip, kurtuluşlarını sağlayana kadar her türlü bedeli ödemeye hazırdır kadınlarımız.

8 Mart Kadının özgürleşme mücadelesinin en önemli günüdür.

100 yıldır alanlara çıkıp 8 Mart’ı kutluyoruz. 1857’de Amerika’nın New York kentinde greve giden 40 bin kadın dokuma işçisinden 129’u, patronlar tarafından yakılarak katledildi. Onların anısına 1910 yılında toplanan Sosyalist Enternasyonal, 8 Mart’ı “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan etti. 100 yıldır, 8 Mart’ı vareden grevci kadın dokuma işçilerinin yarattığı direnişin yolunda, 129 kadın işçinin açtığı yolda yürüyoruz. Cins ayrımcılığına, feodalizmin, kapitalizmin kadına dayattığı statükolara karşı kadın emekçilerin yolunda özgürleşmenin mücadelesi veriliyor.

Dünyada ve yurdumuzda, bu yolda yürüyerek, kadınlara kurtuluşun gerçek yolunun mücadeleden geçtiğini ispatlayan, geleneği geliştirip bizleri, mücadelemizi daha güçlü kılan Rosa Luksemburglar’ı, Aleksandr Kollantailer’i, Sena Muhaydliler’i, Sabahat Karataşlar’ı, Zeynep Poyrazlar’ı, Zilanlar’ı, Zehra Kosovalar’ı, Mine Bademciler’i, Ayçe İdil Erkmenler’i, Nergiz Gülmezler’i, Didar Şensoylar’ı, Hatice Yürekliler’i, Şengül Boranlar’ı saygıyla selamlıyoruz.

Ayaklarının altına cennetin serileceği yalanıyla değil, Ümit Boynerler’in, Arzuhan Doğan Yalçındağlar’ın, Güler Sabancılar’ın dünyası olan sömürüsüz bir dünyada yaşamak için mücadele ediyor ülkemiz kadınları. Bu mücadelede tutsak düşüyor. Tutsaklık koşullarında; tecrite ve tüm baskılara boyun eğmeyerek yeni direniş halkaları yaratıyor ülkemiz kadınları.

Biliyoruz ki, milyonlarca kadını özgürleştirecek olan, mücadeledir. Düzenin sınırlarına hapsolmadan, kadının gerçek ve köklü mücadelesini büyüten tüm emekçi kadınlarımız nezninde bu mücadelede tutsak düşen kadınlarımızı selamlamak için, 8 Mart 2011 tarihinde saat 13:00‘de Bakırköy Kadın Hapishaneis önündeyiz.

Karanfillerimiz ve sloganlarımızla hapishane önünde gerçekleştireceğimiz basın açıklaması sonrasında kadın tutsaklarımızı ziyaret ediyoruz.

YAŞASIN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ! BASIN AÇIKLAMASI VE ZİYARET

TARİH        : 8 Mart 2011(Salı)
SAAT         : 13.00
YER           : Bakırköy Kadın Hapishanesi

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

Daha fazlası

İlgili

Close