Manşet

Yüksek kiralara karşı mücadele büyüyor

Almanya’da çalışanların maaşının yarıdan fazlasının kiralara gitmesi, bu alanda mücadeleyi büyütüyor

Almanya‘da çalışanların maaşının yarıdan fazlasının kiralara gittiği, yeni konut yapılmadığı için konut tekellerinin istedikleri gibi kiralara zam yaptıkları biliniyor. Bu alanda kurulan insiyatiflerin mücadelesi de sürüyor.

Cumartesi günü (6 Nisan) bu kez Köln kentinde eyalet çapında binlerce kişi yüksek kiralara karşı sokağa çıkacak. Eylemle ilgili Dom Forum’da bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısına kiracılar inisiyatifi temsilcisi Kalle Gerigk, Köln Belediye Başkanı Andreas Hupke, Mönchen Gladbach kiracılar inisiyatifi sözcüsü Heike Heike Oligschläger, Duisburg Hochheide kiracılar inisiyatifi temsilcisi Lukas Hirtz ve Vovonia & Deutsche Wohnen kamulaştırılsın inisiyatifi temsilcisi Jan Sperling katıldı.

Basının sorularını yanıtlayan Kalle Gerigk, 6 Nisan günü Köln’de eyalet çapında büyük bir gösterinin yapılacağını söyledi, bunun yerel ve federal hükümetlere önemli bir mesaj olacağını ifade etti. Aynı gün ayrıca Berlin, Stuttgart, Leipzig başta olmak üzere pek çok kentte gösteriler düzenlenecek.

Ayrıca Paris, Barcelona, Amsterdam gibi kentlerde de yürüyüşler düzenlenecek.

Köln’deki gösteri saat 14.00’te Heumarkt’ta bir mitingle başlayacak. Saat 16.00’da ise kent içinde değişik güzergahlardan yürüyüş yapılacak. Dortmund ve Bochum’dan gelenler için ücretsiz trenler kaldırılacak. Diğer kentlerden ise otobüsler yola çıkacak.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close