DÜNYAManşet

Zara ve H&M Girişleri Kapatıldı

8 Mart Eylem Platformu (Aktionsbündnis 8. März) ve grevdeki Verdi sendikası üyeleri, Zara ve H&M’de özellikle annelere dönük “Esnekleştirme“ dayatmasına karşı, mağaza girişlerini kapattılar.

Almanya’nın Stuttgart kentinde Zara ve H&M mağazaları önünde eylem yapıldı.  İlk olarak, Königstraße / Ecke Lange Straße 20’de bulunan Zara’nın önüne gidildi. 20’ye yakın çocuk arabasının birbirine bağlanmasıyla, mağaza girişi tümüyle kapatıldı ve müşterilerin içeri girmesi engellendi.

Satışlar Düşecek!”

Zara yönetiminden 3 kişi, büyük bir öfkeyle “Sizin yüzünüzden satışlar düşecek“ diye bağırarak, hırsla afişleri söktüler. Daha sonra’da yine Königstraße üzerinde bulunan tren garına yakın H&M’de eylem sürdürüldü.

Yanıtımız Grev

Verdi sendika üyesi olan Alınteri okurları da, platformun bileşeni olarak eylemin örgütlenmesine katıldılar. Mağaza vitrinlerine yapıştırılan afişlerde,  “Zara: Dünyanın en zengin 6. adamı Venezuella’daki tüm mağazaları kapatıyor. Güneydoğu Asya’da insan haklarını ayaklar altına alıyor”, dövizlerde ise “Yanıtımız Grev!“, “Grevdeki Mağaza Çalışanlarıyla Dayanışma!“,  “Kadın İsterse, Dünya Durur!“,  “Annelere Yönelen, Hepimizi Karşısında Bulur!“ yazıyordu.

Yüzde 80 Kadın Çalışan

Mağaza ve süpermarket çalışanlarının yüzde 75’i kadın. Zara ve H&M gibi mağaza zincirlerinde kadın çalışan oranı yüzde 80’e çıkıyor. Kadın emekçiler, bu mağazalarda yoksulluk ve güvencesizlik içinde çalışıyorlar. Pandemi bahanesiyle, ücretler daha da aşağı çekiliyor ve “Esneklik“ dayatılıyor. Gün içinde her an işe çağrılabilir olmayı öngören “Esnek calışma“, kadınları günlük yaşamını planlayamaz hale getiriyor ve sürekli bir gerilime ve bitkinliğe yol açıyor.

Tasarruf Planı

Toplu sözleşme esnetilerek, çocuklu kadınlara gün içinde her saat ise gelme zorululuğu getiriliyor. Oysa, anaokulları ve çocuk yuvalarının açılış kapanış saatleri düzenli ve bu esnekliğe elvermiyor. Dolayısıyla, kadınlar ya çocuklarını bırakıp işe gitmek, ya da işten ayrılmak zorunda kalıyorlar. Yine, yaşlı ve engelli aile üyelerinin bakımını üstlenen kadınlar da, bu ikilemde kalıyor. Sonuç olarak, çalışan sayısı azaldıkça, iş yoğunluğu artıyor.

Toplu Sözleşme Sürüyor

Zara’nin ait olduğu Inditex tekeli, pandemiye rağmen 1.1 milyar gelir elde etti. Corona sürecinde, online satışlarda yüzde 77 arttı. Inditex sahibi Amancio Ortega Gaona, Avrupa’nın en zenginleri listesinde 2. sırada yer alıyor.

Afiş eylemi, Güney Sol Feminist Kadın İletişim Ağı ile birlikte, Güney Almanya’nın çeşitli şehirlerinde eş zamanlı yapılıyor. Tekstil alanında toplu sözleşme görüşmeleri halen sürüyor.

Verdi, yüzde 4.5 artı 45 euro ücret artışı talep ediyor. Tekstil alanında 11 yıldır ciro ve kar oranları arttığı halde, işveren örgütü 2017 “Tekstilde çalışmanın aile geçindirmeye yetmeyeceği, ama zaten her ailede kadrolu ve tam zamanlı çalışan bir birey bulunduğu“ açıklamasını yaptı. Güvencesiz çalışmanın ataerkil aile yapısına dayalı olduğu, bundan daha iyi anlatılamazdı herhalde. Zara vb.leri hem müşteri hem tezgahtar olarak, kadınları sınırsızca sömürüyorlar.

Bu eylemle “Kadın Dayanışması”na bir tuğla daha eklendi. Kadınların ne aile içinde ne de işyerinde sömürülmediği bir dünya için mücadele çağrısı yapıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close