İŞÇİ SINIFIManşet

Tehditlere rağmen Sarı Yelekliler yine sokakta

Fransa’da hükümetin tehdit ve yasaklarına rağmen Sarı Yelekliler 9. haftada ülke genelinde yine sokağa çıktı

HABER MERKEZİ– Fransa’da hükümetin tehdit ve yasaklarına rağmen Sarı Yelekliler 9. haftada ülke genelinde yine sokağa çıktı.

Bu kez Paris’in yanı sıra 5 binin üzerinde protestocunun sokağa çıktığı Bourges kentindeki eylem kitleselleğiyle öne çıktı.

Ülke genelinde pek çok kentte düzenlenen gösterilere polis biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. Paris’te sabahın erken saatlerinde gösteri alanına girmeye çalışan 24 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eylemler nedeniyle Davos’taki Dünya Ekonomik Forumuna katılmayacağını açıklarken, Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner eylemcileri tehdit etti. Castaner Sarı Yeleklilerin düzenlediği „Gösterilere katılanların da şiddet olayları çıkaranlar kadar suçlu olduğunu“ söyledi.

Tüm bu tehditlere aldırmayan Sarı Yelekliler 9 haftadır alanlarda. 17 Kasım’da başlayan eylemlere polis azgınca saldırdı. Şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı. 9 haftada 5 bin 600 kişi gözaltına alınırken, 1000’den fazla kişiye hapis cezası verildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Check Also

Close
Close