GREV HABERLERİManşet

İsrail: Sosyal hizmet grevinde anlaşma sağlandı

İşsizliğin yüzde 21’e çıktığı İsrail’de protestolar sürerken, sosyal hizmet çalışanları grevi 17 günün ardından anlaşmayla sonuçlandı

İsrail sosyal hizmet işçileri sendika temsilcileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki haftadan uzun süren grev ve protestolardan sonra Maliye Bakanlığı ile “daha iyi istihdam koşulları hakkında anlaşma imzaladıklarını” duyurdu.

Yeni anlaşmaya göre, önümüzdeki Temmuz 2021’den itibaren maaşlara zam için toplamda 200 milyon NIS (58 milyon dolar) ve “şiddete karşı koruyucu programlar” için 70 milyon NIS (20 milyon dolar) artış elde edildi.

Sosyal hizmet uzmanları için ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere 9.000-11.000 NIS (2.630 dolar – 3.217 dolar) koronavirüs ödemesi ön görülürken “daha sonraki bir tarihte ikinci bir yardım paketi” hazırlanacağı belirtildi.

Sendika lideri Inbal Hermoni yaptığı açıklamada, “Bugün muazzam zaferimizle bu mücadelemiz sona eriyor” dedi.

Anlaşmanın önümüzdeki Pazar günü onay için kabineye getirilmesi bekleniyor.

Binlerce sosyal hizmet çalışanı, 6 Temmuz Pazartesi günü düşük maaşları, sürekli şiddete maruz kalmalarını ve covid-19 krizinin bıraktığı aşırı iş yükünü protesto etmek için grev başlatmıştı.

İşsizliğin yüzde 21’e çıktığı ülkede protestolar devam ediyor

İsrailliler, hükümetin koronavirüsle mücadeleyi kötü yönettiği gerekçesi ve hakkındaki yolsuzluk davası nedeniyle Başbakan Benyamin Netanyahu’nun istifa etmesi için Batı Kudüs’teki gösterilerine salı akşamı da devam etti.

Covid-19 salgınında ikinci dalganın etkisine giren ve işsizliğin yüzde 21’e çıktığı İsrail’de, “Siyah Bayrak Hareketi” isimli grubun örgütlediği gösteri, Batı Kudüs’teki Başbakanlık konutu önünde başladı. Burada toplanan ve gençlerin çoğunlukta olduğu binlerce kişi, daha sonra meclis binasına yürüdü.

Netanyahu’yu kastederek “Suç başbakanı” yazılı tişörtler giyen göstericiler, sık sık “Bibi (Netanyahu) evine dön” sloganı attı.

Meclis önündeki gösteriye bazı muhalif milletvekilleri de destek verdi. Gösteriye saldıran polis ise çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close