DÜNYAManşet

1 Eylül savaşa faşizme ve kapitalizme karşı mücadele günü eylemleri

Almanya’nın, Köln, Hamburg, Duisburg, Fransa’nın Toulouse kentlerinde savaşa faşizme ve kapitalizme karşı savaş karşıtı gün, 1 Eylül’de alanlara çıkıldı.

Köln

Köln’de; Anti- faşist, Anti-kaptalist Blok 1 Eylül savaşa ve faşizme karşı mücadele günü ile ilgili eylemine saat:18.00’de Dom Kilisesi önünde başladı. Yaşanacak Dünya, ATİK, AVAG-Kon, Almanya ML Partisi (MLPD), Kominist Yeniden İnşa Örgütü (Komünistiche Aufbau), Almanya Komünist Partisi (KPD), İran Komünist İşçi Partisi, Irak Kürdistan Komünist Partisi organize etti ve katıldı.

Miting ile başlayan eylemde yapılan konuşmalarda; savaşın somutlanmış bölgelerinden emperyalistlerin istemi ile iktidara taşınan Afganistan, Taliban faşist gerici zihniyeti, Kürdistan’daki saldırılar, emperyalist savaşları halkların enternasyonalist mücadelesiin bitirebileceği vurgusu öne çıktı. Afganistan üzerine bestelenen şarkının da yer aldığı müzik dinletisinden sonra Halkların Devrimci Mücadelesi adına yapılan konuşmada da

Emperyalist savaşa karşı savaş, halklara barışın radikal devrimci mücadele ile gelebileceğivurgulandı.

Savaşa karşı Devrim. Bütün ülkelerin proleterleri ve ezilen halkları birleşin“ pankartı ve Nazi faşizminin yenilgisini gösteren afişlerin de taşındığı yürüyüş Rudolfplatz’a kadar sürdü. Burada yapılan ikinci mitingle sona erdi. Yol boyunca “Kahrolsun emperyalizm, yaşasın sosyalizm” “Faşizme karşı omuz omuza” “Yaşasın enternasyonal dayanışma” vb. sloganları Türkçe, Kürtçe, Almanca atıldı.

ANF Images

Duisburg

Almanya’nın Duisburg kentinde de Duisburg ADGB ve   Solidarität International tarafında  Duisburg Forum bir miting düzenlendi.

Miting tertip komitesi adına yapılan konuşmalarda, 2021 yılında küresel savunma harcamalarının 1,9 trilyon dolardan 2,9 trilyon dolara yükseldiğine dikkat çekildi.

Konuşmalarda savaşların yıkıcılığına ve Alman devletinin silahlanmaya ayırdığı bütçesi ile silah satışlarına dikkat çekildi.

Duisburg  ADGB adına ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan yaptığı konuşmada, işgalci Türk devletinin 23 Nisan’dan buyana  geliştirmiş olduğu imha ve işgal saldırılarına karşı tüm herkesin karşı tavır almasını belirti.

Almanca, Türkçe konuşmaların ardından Grup Yorum’un müzik dinletisi ve sloganlarla sona erdi.

Hamburg

Almanya’nın Hamburg kentinde de bir yürüyüş düzenlendi. Hamburg Barış Formu tarafından organize edilen yürüyüşe siyasi parti, sivil toplum örgüt ve kuruluşlar katıldı.

Gansemarkt’ta başlayan yürüyüşte Hamburg Barış Forumu temsilcisi yürüyüşte bir konuşma yaptı. Konuşmada savaşların insanlığın en büyük felaketi olduğu belirtildi.

“Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Emperyalist savaşlara hayır”, “Savaşa karşı barışa destek verin” sloganlarının atıldığı yürüyüşe müzik grubu Peperoni marşları ile renk kattı. Yürüyüş Sternschanze’deki miting ile sona erdi.

Toulouse

Fransa’nın Toulouse kentinde de yapılan eylem saygı duruşu ile başladı. Yapılan  konuşmada Medya Savunma Alanları’nda yürütülen gerilla direnişi selamlandı.

Fransız sol partililerin de katıldığı eylemde Türk devletinin halen Kürt halkı üzerinde köleleştirme politikası yürüttüğü belirtildi.

Daha fazlası

İlgili

Close