DÜNYAManşet

İran işçi eylemleri yayılıyor

HABER MERKEZİ- İran’da sınır ticareti yapanlar (kesipkarlar) ve yük taşıyıcıları (kolberlerin) eylemleri sekizici gününe girerken, bir çok kentinde işçiler eyleme geçti.

İran/Rojhılat ile Irak/Kürdistan Bölgesi arasında sınır ticareti yapan kolberlerin kullandığı yollar kapatılmış durumda.

İran Parlamentosu Meriwan Parlamenteri Mensur Muradi, yaptığı açıklamada, sınırların kapatılmasından dolayı sadece Meriwan ve Sewlawa kentlerinde 8 bin kişinin işsiz kaldığını açıkladı.

Ücretlerin ödenememesi ve işten atmalar

ANF ve bir çok haber ajansında yer alan haberlere göre; İran’ın güney batısındaki Dezful kentinde işçilerin eylemi Cumartesi günü beşinci gününe girdi. İşçiler, aylardır ücret ödemelerinde yaşanan gecikmeleri protesto ediyorlar.

Güneyde bir kent olan Abadan’da da belediye çalışanları bir kaç aydır ücret alamadıklarını belirterek, bir eylem düzenledi.

Sine kentinde, kolber ve kesibkarların grevinin yansıra “Industrial Town No3” çalışanları, bir arkadaşlarının işten çıkarılmasına karşı greve gittiler.

İran’ın batısındaki Sarvbad kentinde de işçiler önceki maaşlarını halen alamadıkları için eylem yaptılar.

Cuma günü güneydeki Kazerun kentinde binlerce işçi sokaklara çıktı. Eylemciler, beş gündür kesintisiz eylemdeydi. Kent sakinleri Büyük Cami’de de bir araya gelerek, rejimin kenti ikiye bölme planına karşı çıktılar. Resmi medya, Kazerun kentini ikiye bölen plan sonuçlanana kadar, eylemlerin yasak olduğunu duyurmuştu.

İşçilerle birlikte sokağa çıkan kent sakileri, “Onurlu İran halkı, bizi destekleyin”, “Onurlu Kazerun, onurunuza sahip çıkın”, “Devlet televizyonumuz bir utanç kaynağı”, “Silah kuşanacağımız günden korkun. Eğer ihanete uğrarsak, rejim için cehennem olacak” ve “Kezerun’u savunmaya hazırız” gibi sloganlar attı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close