DÜNYAManşet

Romanya’daki gösterilerde yüzlerce yaralı

Romanya‘da başkent Bükreş başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen hükümet karşıtı protestolara polisin müdahalesi sonrası 400‘den fazla insan yaralandı.

En kalabalık protesto gösterileri başkent Bükreş’te yaşandı. Genel olarak barışçıl bir havanın hâkim olmasına rağmen gösterilere tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba ile yapılan müdahaleler sırasında 400 gösterici yaralandı. En az 24 polis memuru da yaralanırken, hükümet binalarının bulunduğu bölgede birçok kişi gözaltına alındı.

Resmi polis kayıtlarına göre Sosyal Demokrat Parti (PSD) hükümetini yolsuzlukla eleştiren yaklaşık 20 bin protestocu Bükreş’te gösteri yaptı. Başkent dışında Kaloşvar, Sibin, Braşov ve Temeşvar kentlerinde de protesto gösterileri düzenlendi.

 

2017’den beri devam ediyor

Ülkedeki PSD hükümetini eleştiren protesto gösterileri, partinin iktidara geldiği 2017 yılından bu yana çeşitli aralıklarla düzenleniyor. Benzer gösteriler PSD’nin bir takım yolsuzluk suçlarını suç olmaktan kaldırma girişimi sonrası da yaşanmıştı.

Bu yıl başında ceza kanununda yapılmaya çalışılan bu değişiklikler AB Komisyonu ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından endişeyle karşılaşmıştı. Değişikliklere yapılan itirazlar halen Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendiriliyor.

Avrupa Birliği üyesi olan Romanya, Birlik içinde en fazla yolsuzluğun yaşandığı üyeler arasında üst sıralarda ve dolayısıyla yargı sistemi Brüksel’in yakın takibi altında.

Aynı zamanda AB içindeki ekonomisi en geri ülkelerden  bir tanesi olan yaklaşık 20 milyon nüfuslu Romanya’da, emekçiler ülkedeki ekonomik imkânsızlıklardan dolayı yurtdışına göç veriyor.

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre 3 ila 5 milyon Rumen AB içindeki diğer ülkelerde yaşıyor ve her yıl ülkelerine gönderdikleri para Romanya için büyük önem taşıyor.

Kaynak: Deutsche Welle

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close