GENÇLİKManşet

Cezayir’de protestolar dinmiyor

Cezayir”de 22 Şubat’tan bu yana son 20 yılın en büyük yürüyüşleri düzenliyor.

HABER MERKEZİ- Cezayir’de protesto eylemleri hız kesmeden sürüyor. Bu kez başkent Cezayir’de düzenlenen protesto yürüyüşüne öğrencilerin yanısıra, üniversite öğretmenleri ve sağlık personeli de katıldı.

Yürüyüşte “19 Mart 1962: Cezayir savaşının sonu, 19 Mart 2019: sistem değişikliğinin başlangıcı” yazılı pankartlar taşındı.

Protesto eylemlerine rağmen protestoların en büyük nedenlerinden biri olan Abdulaziz Buteflika, iktidarı terk etmiyor. Pazartesi günü yeni bir açıklama yapan Buteflika, dördüncü görev süresini yeni seçimlere kadar uzatacağını bildirdi. Buteflika’nın göre süresi 28 Nisan’da doluyor. Yeni seçimler ise anayasanın revizyondan geçirilmesinden sonra planlanıyor.

Cumhurbaşkanı, 11 Mart’ta yeni seçimlerde aday olmayacağını açıklamış, seçimlerin de ulusal bir konferans tarafından organize edileceğini duyurmuştu. Ulusal konferans, Cezayir’i reformdan geçirme ve Anayasa’yı düzenlemekle görevli olacak. Buteflika, bağımsızlık bayramı vesilesiyle yaptığı açıklamada bu konferansın, yakın bir gelecekte siyasi, ekonomik ve sosyal sistemi yenileyeceğini söylerken, yine tarih vermedi.

Kuzey Afrika’nın önemli ülkelerinden Cezayir‘de, zengin petrol yataklarına rağmen işsizlik oranının yüksekliği, yolsuzlukların yaygınlığı isyanın en büyük nedenleri arasında ve halk bunlardan sorumlu tuttuğu Devlet Başkanı Buteflika’nın iktidardan çekilmesini istiyor.

Buteflika 2011 yılında yaşanan “Arap Baharı” denilen ayaklanmaların  ardından reform sözü vermişti. Ancak insan hakları örgütleri Cezayir’de medya ve muhalefet üzerinde ağır bir iktidar baskısı olduğu söylemeye devam ediyor.

Daha fazlası

İlgili

Close