DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Lübnan’da grev ve gösteriler

Lübnan’da emekçiler saldırı bütçesi görüşmelerine grev ve gösterilerle yanıt verdi

HABER MERKEZİ-Lübnan hükümetinin kemer sıkma önlemleri kapsamında maaşlarda kesintiye gitme planı başkent Beyrut‘ta protesto edildi. Beyrut’ta Parlamento binası yakınındaki Riyad Sulh Meydanı‘nda toplanan eğitim çalışanları, yönetimin ekonomik tedbirler çerçevesinde kamu çalışanları ve emeklilerin maaşlarını düşürme yönünde bir adım atmasına karşı gösteri düzenledi.

Beyrut’ta memurlar da iş durdururken, eylemciler 2019 bütçesini protesto etti. Ulusal haber ajansı ANI de greve giderek, bütçeye ilişkin haberleri takip etmeyeceklerini bildirdi.

Lübnan’ın güneyindeki Nebatiye’de de okullar ve idari kurumlar kapalı kalırken, belediyeler ve belediye meclisleri de greve katıldı. Diğer bir çok kentte de benzer şekilde kamu çalışanları greve gitti.

Grevlere yanısıra, başta Beyrut olmak üzere çok sayıda kentte binlerce kişi sokaklara çıktı. Lübnan Komünist Partisi Genel Sekreteri Hanna Garip yaptığı konuşmada, “Sınırlı geliri olan işçilerden değil, finans sektöründen para talep edilmesini” istedi. Garip, ayrıca 1 Mayıs vesilesiyle Beyrut’ta yapılacak büyük yürüyüşe de çağrı yaptı.

Lübnan Genel İşçileri Konfederasyonu Başkanı Beşar Asmar ise, ANI ajansına yaptığı açıklamada “Sesimizi yükseltiyoruz çünkü hükümet en kolay çözümün kamu sektörünü vurmak olduğunu düşünüyor” dedi.

Daha fazlası

İlgili

Close