KADINManşet

Avrupa Kadın Dayanışması: Gülistan Doku nerede?

Avrupa Kadın Dayanışması bu Çarşamba günü de Türkiye’deki eylemlere paralel “Gülistan Doku nerede?” diyecek

HABER MERKEZİ- Avrupa Kadın Dayanışması bu Çarşamba günü de Türkiye’deki eylemlere paralel Gülistan Doku nerede? diyen gösteriler düzenleyecek. Aynı zamanda Almanya‘nın Kassel kentinde eski eşi tarafından hunharca katledilen Şadia Ahmed katliamını bir kez daha görünür kılmaya çalışacak. Aşağıda platformun konuya ilişkin açıklamasını veriyoruz.

Erkek egemen sistemin toplumsal dokuları bozduğu ve kendisine alan yaratığı temel alanlardan biri olan kadın kırımı her dönem farklı uygulamalar ile kendisini yapılandırmaktadır. Kadın iradesini yok etmeye çalışarak kimliğini silikleştirmek ve saldırıya açık tutarak en zayıf halka haline getirmeye çalışmaktadır. Bin yıllardır kadın kimliği üzerinden çelişkiler yaratarak kadının öz gücünü zayıflatma ve krizli bir kimlik haline getirmede çok çeşitli argümanlar geliştirmiştir..

Sistemin en temel paradoksu bir taraftan kadını kutsarken diğer taraftan da yok etmeyi şiddet sarmalına mahkum etmeyi siyasal ekonomik toplumsal, aile kurumu, birliktelikler, ucuz iş gücü, ev içi emek sömürüsü çocuk doğurma makinası vb tüm alanlarda şiddet politikasını üreterek normalizasyon sürecine tabii tutmaya çalışmıştır.

Tüm bu politikaların sonucunda dünya genelinde her 1 dakika da 1 kadın kendilerine yakın erkekler tarafından katledilmektedir. Yine BM’in değişen yeni dünya düzeninde aile konulu raporunda kadınlar için en tehlikeli yerin ev olduğu tespiti açıklaması ile kadınların nasıl bir tehlike ile karşı kaşıya bırakıldığını bize bir kez daha çarpıcı bir şekilde göstermiştir. Bu sonuçlar resmi makamlara ulaşılan somut veriler olarak netleşirken resmi olmayan rakamlar düşünüldüğünde tablonun ne kadar vahim olduğunu çok net göstermektedir.

Avrupa’da da kadına yönelik saldırılar hız kesmiyor. Güne farklı coğrafyadan katledilen kadınlar ile başlıyoruz. Katillerin ortak hikayeleri ( Eski eş, eş, sevgili, baba, kardeş) okuyoruz. Almanya’da eşinin sistematik olarak uyguladığı şiddete karşı çıkarak ayrılan ve 3 çocuğu ile yeni bir başlangiç yapmak isteyen Şadia Ahmed‘de eski eşi tarafından hunharca katledildi. Tüm dünya genelinde kadına dönük şiddet politik olarak üretildiği bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Yine AKP- MHP şahsında Kürdistan’da kadına dönük politikalar kadınlar için 24 saat tehlikenin kol gezdiği bir sistem yaratılmıştır. Dersim’in direniş kültürüne kimliğine saldırı, toplumsal ahlakın bozulması için hedef alan kafe ve barların dışarıdan yabancı ve düşmanca yöntemler geliştirecek bireyleri Dersime yerleştirerek kadınlar ve gençleri hedeflemektedir. 130 gün önce asker ailesine mensup birinin Dersimde kafe işletmesi oradan Gülistan Doku’ya ulaşması ve tuzağa düşürmesi çok tesadüf değildir. Gülistan Doku şahsında tüm kadınlara yaşamınız her an tehlike altında ve sizi yok edebiliriz mesajı verilmektedir. 130 gündür Gülistan Doku’ya ulaşılmaması ve bulunamaması bize bir kez daha gösteriyor ki söz konusu kadın olunca devlete ait hiçbir kurum ve kuruluş çözüm üretmediği gibi sorunun üretilmesinde de baş rol oynamaktadır.

Dersimin doğasını katleden, her adım termal kamera yerleştirerek tüm topluma nefes aldırmayan asker ve polisler Gülistan Doku’ya nasıl ulaşamıyor? Gülistan Doku’nun köprü üzerinde görülen ve son görüntüleri olarak servis edilen görüntülerin devamı verede? Gülistan Doku’nun bulunmaması sadece bir güvenlik ve bilgi eksikliği olmadığı planlı örgütlü bir devlet-çete suç şebekesinin ortak planlama sonucu olduğu açıktır. Devletin ve erkeğin baskısını kabul etmeyen kendi kimliğini bulmaya çalışan bilinçli ve örgütlü kadının özelde hedeflendiğinin resmidir. Bu politikaları teşhir ederek sesimizi daha gür haykırarak Gülistan’ın sesi ile buluşturana kadar direnmeye ve haykırmaya devam edeceğiz. Sesimiz Gülistan’ın sesi, çığlığımız Gülistan’ın çığlığı, direnişimiz tüm Gülistan’ların direnişi olmaya devem edecektir.

Tüm kadınlara ve topluma çağrımızdır. Gülistan Doku’ nun vicdanlara dokunan sesini hissederek işgalci, talancı, kadın kırımı politikalarını deşifre edelim. Gülistan ile buluşuncaya kadar mücadeleyi yükseltelim. TC’nin egemen, kapitalist sistemi Kürdistan’ı işgal ve savaş ve soykırım politikası kadın mücadelesi öncülüğünde kaybetmeye mahkumdur.

Gülistan Doku 130 gündür kayıp.

Gülistan Doku nerede?

Daha fazlası

İlgili

Close