İŞÇİ SINIFI

1925'ten 1999'a…

İzmir BDP İl örgütü, 1999’da tutuklanan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın için basın açıklaması yaptı

1925'ten 1999'a...

1925’ten 1999’a kahrolsun uluslararası komplo

Fuar Basmane Kapısı önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişilik kitle, sloganlarla Konak tarafına sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yolun tek şeridini trafiğe kapatan kitlenin çoşkusu da sloganlar da Eski Sümerbank önüne kadar hiç susmadı.

Özellikle gençlerden ve kadınlardan oluşan kitlenin inkar ve imhaya karşı öfkesi yürüyüş boyunca çok belirgin bir şekilde kendini hissettirdi. Yürüyüş esnasında çevreden şovenist ve faşist bireylerin provokatif söylemlerinden dolayı, özellikle kortejin arka bölümlerinde sık sık gerginlik yaşandı. Bu şovenist ve faşistler hak ettikleri cevabı kitleden aldı.

Yoğun güvenlik önleminin -deyim yerindeyse polis ablukasının- yoğun olduğu eylemde kitle sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi!”, “Dısa dısa serhıldan serokeme Öcalan!”,”Sayın Öcalan!”, “Katil AKP!”, “Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan!”, “PKK halktır halk burada!”, “Barışın elçisi İmralıdadır!” sloganları atıldı. Kitle Eski Sümerbank önüne geldiğinde kendine ayrılan bölüme ancak sığabildi.

Kitlenin alana yerleşmesinden sonra basın açıklamasının okunmasına geçildi. Megafonun yetersiz kaldığı açıklamayı Yüksel Keskiner okudu. Basın açıklamasında, 1925’den bu yana Kürt halkına yönelik komplolar vurgulanırken, Mustafa Suphi ve 15 arkadaşının da Türk devletinin komplosu sonucu katledildiğine değinildi. Yine ’70’lerde Denizler, Mahirler ve İbrahimlerin aynı komplocu zihniyetle katledildikleri vurgulandı.

15 Şubat 1999 yılında ABD, İngiltere ve İsrail’in başını çektiği uluslararası komplo sonucu Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edildiğini söyleyen Keskiner basın açıklamasında daha sonra, “86 yıldır devam eden tüm bu yaşananlar artık son bulmalıdır. 2011 yılı Kürt sorununda çözüm, barış ve özgürlükçü demokrasiye kavuşma yılı olmalıdır” diyerek Abdullah Öcalan’ın devlet tarafından muhatap alınmasını istedi.

Basın açıklamasının bitirilmesine rağmen özellikle gençlerden oluşan bir grup alanda slogan atmaya devam etti. Bunun üzerine BDP yöneticileri devreye girerek eylemlerinin bittiğini anonsla duyurdu. Kitle isteksizce de olsa yavaş yavaş alanı terketmeye başladı. Ancak pılisin korkusu kendini, kitleyi duraklara kadar takip etmek olarak gösterdi. Çevik kuvvet eşliğinde toplu halde yürüyen kitle herhangi bir çatışma çıkmadan alandan ayrıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close