DÜNYAManşet

İtalya’da onlarca mültecinin cansız bedeni kıyıya vurdu

İtalya’da Pakistan ve Afganistan’dan mültecileri taşıyan tekne, ülkenin Calabria bölgesi açıklarında kayalıklara çarparak battı.

Teknede 200’den fazla kişinin olduğu belirtilirken hayatını kaybedenlerin cansız bedeni kıyıya vurdu.

ANSA ve diğer İtalyan haber ajanslarından alınan haberlere göre, İtalya’nın Calabria bölgesinin doğu kıyısı açıklarında mültecileri taşıdığı söylenen bir teknenin batması sonrasında en az 43 kişi hayatını kaybetti.

Gemide şimdiye kadar yaşamını yitirenlerin sayısının 40’ı aştığı belirtildi. Sahil güvenlik tarafından yapılan açıklamada “Mevcut durumda, 80 kişi canlı olarak kurtuldu, bazıları geminin batması artından kıyıya ulaşmayı başardı. 43 kişi de kıyı boyunca ölü bulundu” denildi.

Adnkronos haber ajansı, teknede 100’den fazla kişinin bulunduğunu ve yaklaşık 80 kişinin kurtarıldığını bildirirken, İran, Pakistan ve Afganistan’dan mültecileri getirdiği düşünülen teknenin kayalara çarparak battığını duyurdu.

200’den fazla kişi 

Bölgenin Başkanı Roberto Occhiuto ise “Aralarında çocukların olduğu onlarca ve onlarca kişi boğuldu, çok sayıda insan kayboldu. Calabria, bu korkunç trajedi için yastadır” dedi. Sahil güvenliğe göre gemi 120 kişiyi taşıyordu ve kıyıya birkaç metre kala kayalara çarptı. İtfaiye ekipleri ise 200’den fazla kişinin gemide olduğunu ifade etti.

İtalya polisi tarafından paylaşılan görüntüler, yüz metre uzunluğundaki bir plaja saçılan tahta parçaları görülüyor. Geminin kayalara çarparak ikiye bölündüğü ifade ediliyor.

Uluslararası Göç Örgütü’nün Kayıp Göçmenler Projesi’ne göre, 2014’ten bu yana Orta Akdeniz’de 20 bin 333 kişi öldü veya kayboldu.

Kaynak: YeniYaşam Gazetesi

Daha fazlası

İlgili

Close