DÜNYA

Berlin‘de 1 Mayıs

Berlin’de 1 Mayıs binlerce kişinin katıldığı antifaşist gösterilerle kutlandı

berlin_2010_1mayis1 Berlin‘de 1 Mayıs günü Prenzlauer Berg semtinde Nazi’ler bir eylem düzenlemeyi planlamışlardı. Üç bin kişi bekleyen faşistler, toplaya toplaya 300 kişi toplayabildikleri gibi, sabah saat yedi buçuktan itibaren 10 bin anti faşist ve devrimci tarafından bütün giriş çıkışları tutulan semtte, polis desteğine rağmen yürüyemediler. Yürüttürülmediler.

Prenzlauer Berg coşkusu, Wittenbergplatz DGB binası önünde başlayan sendikaların düzenlediği binlerce işçi ve emekçinin katıldığı 1 Mayıs yürüyüşüne de yansıdı. Faşistlerin yürütülmediği anons edildi. Wittenbergplatz’da başlayıp Brendenburg Tor‘da yapılan mitingle son bulan yürüyüşte, güvencesiz çalışma, kriz, işsizlik, haftada 30 saatlik iş günü talepleri dile getirildi. Yürüyüşte yine en kitlesel kortej; Ver.di sendikasının olanıydı. Yaşanacak Dünya da ver.di işçileri ile birlikte yürüdü.

İkinci 1 Mayıs her yıl olduğu gibi Kreuzberg‘te yapıldı. 1 Mayıs’ın özünü boşaltarak festivale dönüştüren Kreuzberg belediyesi tarafından düzenlenen “My Fest” yüzbinlerce her ulustan insanın katıldığı adına yaraşır şekilde festivaldi.

Akşam saat altıda ise; devrimcilerin ve anti-faşist grupların katıldığı Devrimci 1 Mayıs yürüyüşü düzenlendi. Polisin olağanüstü yığınak ve adeta güç gösterisi yaptığı gösterileri burjuva medya “Solcu gruplar polisle kedinin fare ile oynadığı gibi oynadı” şeklinde bilinçli provakatif bir dille verdi.

Daha fazlası

İlgili

Close