KADIN

Guatemala’da çocuk evlilikler korkunç gerçeği

Guatemala’da parlementonun 18 yaşın altında evliliği yasaklaması ve korkunç gerçekler

HABER MERKEZİ-Guatemala’da parlementonun 18 yaşın altında evliliği yasaklaması küçük yaşta evlilikler ve evliliğe zorlanmalar konusundaki korkunç gerçeği gözler önüne serdi. Çocuklar ve ergenlerde endişe verici sayıda gebeliği gidermek için çıkartılan yasa, yaşı küçük kızların nasıl evliliğe zorlandığını da ortaya çıkardı.

Resmi verilere göre, 2016 yılında 27.878 bebeği 10 ila 17 yaş arasındaki çocuklar doğurdu. Bu, o yılın tüm doğumlarının yüzde 6,6’sına karşılık geliyor. Sağlık Bakanlığı’na göre, yaşları 10-14 arası çocuktan 2152’si de geçen yıl hamile kaldı.

Bu durum sık sık toplumda kadınların rolü (hiç bir rolünün olmaması), yoksulluk ve eğitim düzeyi gibi faktörler ard arda sıralanmaktadır. Sözü edilmeyen bir gerçek daha varki ülkedeki çocuklara tecavüz.

Bu yasa Latin Amerika’da çocuk evliliklerinin endişe verici rakamlarda olduğu üzerine UNİCEF’in dikkat çekici verilerinden sonra geldi;

Latin Amerik’da da beş ülkede 18 yaş altı evlilik oranı yüzde 30’ları buluyor. En yüksek oran ise yüzde 41 ile Nikaragua.

Belize, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Ekvator, El Salvador, Guyana, Meksika, Panama ve Uruguay’da ise kız çocuklarının yüzde 20 ile 30’u 18 yaş altı evlendiriliyor. Oranlar dünyada çocuk evliliklerin fazla olduğu diğer iki bölge Afrika ve Asya’yı geride bırakıyor.

Guatemala’da ise yeni yasanın ise çocuklar ve ergenlere yönelik cinsel şiddeti ve Guatemala’nın birçok kırsal alanındaki geleneklerden kaynaklı kızlar ve erkekler arasındaki evlilikle önleyebileceği hayli kuşkulu.

Bu anlamda yoksulluktan kırılan kırsal bölgelerde görev yapan Mike Mérida’nın meclisinin, parlamentoya yasanın özellikle ülke içinden tanınmasını sağlaması, belediye başkanları ve noterlere ise, yürürlükteki kanunlara aykırı olunmaması için özel dikkat göstermeye çağırması havada asılı kalıyor.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close