DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: Metro işçileri ırkçılara özel araç tahsisi planına öfkeli

12 Ağustos’ta Washington’da yürüyüş düzenleyecek olan ırkçılara özel metro seferleri planlanıyor

HABER MERKEZİ– ABD’de metro işçileri, Washington’da yürüyüş düzenleyecek olan ırkçılara özel araç tahsis edilmesi planına karş öfkeliler.

“Sağ birleşsin” adlı gösterilerin yıldönümünde, 12 Ağustos’ta yürüyüş yapacak olan “beyaz” ırkçıların, çoğunluğu “beyaz olmayan” işçilerin çalıştığı metro hattında ayrı seferler konması planına karşı açıklama yapan sendika “bunun kabul edilemez olduğunu” belirtti.

Fox5dc.com’un aktardığına göre, ırkçıların çoğunluğu, geçtiğimiz yıl antifaşistlere yönelik saldırıların gerçekleştirildiği Virginia eyaletinden taşınacak.

Geçtiğimiz yıl 1 antifaşist öldürüldü

ABD’nin Virgina eyaletinin Charlottesville şehrinde, Amerikan İç Savaşı’na katılan Güneyli General Robert E. Lee’nin heykelinin kaldırılmasını protesto etmek bahanesiyle ırkçı ve gruplar ‘Sağ birleşsin’ sloganıyla 11 Ağustos 2017 akşam saatlerinde meşaleli yürüyüş düzenlediler. Bu faşist yürüyüşe karşı Dr. Cornel West öncülüğünde yerel ruhani liderler St.Paul kilisesinde neler yapabileceklerine karşı toplantı yaptılar. Ancak toplantının haberini alan ırkçı grup kiliseye doğru yürüyüşe geçti. Grubun hedefine ulaşmasını yerel akvisitler ve öğrenciler engelledi.

12 Ağustos 2017 günü ise daha da kalabalıklaşan antifaşist göstericilerin ırkçı grupla yer yer karşılaşmasına rağmen yerel polisin herhangi bir müdahalede bulunmaması dikkat çekti. OHAL ilan edilen şehirde Ulusal Muhafızlar tarafından alınan ‘güvenlik önlemleri’ ise ırkçı terörü durdurmaya yetmedi.

Irkçılara karşı yapılan eylem sırasında bir araç kitlenin arasına daldı ve 1 kişi hayatını kaybetti. 19 kişinin de yaralandığı saldırı sonrası aracı süren 20 yaşındaki James Fields gözaltına alındı.

Daha fazlası

İlgili

Close