DÜNYAGENÇLİKManşet

ABD: Öğrenciler tüm okullarda 17 dakika derslere girmeyecek

Öğrenciler, öğretmenlerin de desteğini alarak silah lobisine karşı ülke çapında eylemler yapacak

HABER MERKEZİFlorida’daki bir okulda yaşanan ve 17 kişinin öldüğü silahlı saldırının ardından, ülkenin en büyük silah lobisi olan National Rifle Association’ı (NRA) üzerindeki baskı artarken, öğrenciler ülke çapında 17 dakikalık boykot yapmaya hazırlanıyor.

Öldürülen her bir öğrenci için 1 dakika olmak üzere ABD’nin her yerinde tüm okullarda saat 10’dan itibaren 17 dakika derslere girmeme çağrısı yapıldı.

Ayrıca 24 Mart’ta Washington’da yüzbinlerce öğrencinin katılmasının beklendiği dev bir gösteri yapılması planlanıyor.

14 Mart (yarın) için yapılan boykot çağrısı Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde 14 Şubat’ta yaşanan katliamın 1. ayında gerçekleştirilecek. O tarihten bu yana yükselen protestolar, NRA’i hedef alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, katliamın ardından, öğretmenlerin silahlandırılmasının okul saldırılarını önleyebileceğini söyleyerek tartışma yaratmıştı. NRA de uzun süredir bu öneriyi gündeme getiriyordu.

Ancak Trump’ın saldırı sonrası yaptığı açıklamada, bazı silahları satın alabilmek için yaş sınırının 18’den 21’e çıkarılması çağrısı da yapmıştı. Florida’daki okul katliamının zanlısı Nikolas Cruz 19 yaşında.

NRA, 2016’daki seçim kampanyası sürecinde de Trump’a destek vermişti.

ABD’de silah satın almak ve taşımak anayasal bir hak ve bireysel özgürlük olarak kabul ediliyor. ABD’de silah taşımanın bir hak olduğu ve değiştirilemeyeceği görüşünün en büyük savunucusu da Cumhuriyetçi Parti.

Ancak son yıllarda artan silahlı saldırılar, silah satışı üzerindeki denetimlerin sıkılaştırılması yönündeki taleplerin de daha yüksek sesle dile getirilmesine yol açıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close