DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: Tesla’da işçi kıyımına karşı eylem

Elektrikli oto üreten Tesla’nın Fremont fabrikasında sendikasızlaştırma saldırısı protesto edildi

HABER MERKEZİ- Amerika’da elektrikli oto üreten Tesla’nın Fremont şehrindeki fabrikasında yaşanan kitlesel işten atmalar dün protesto edildi. UAW sendikasının düzenlediği eylemde işten atılan işçilerin geri alınması talebi dile getirildi.

Yaklaşık 1 yılı aşkındır söz konusu fabrikada örgütlenme faaliyetleri yürüten sendikanın yetkilileri “şirket yöneticileri yüzlerce işçiyi işten attı. Atılan işçiler sendikal örgütlenme ve işçi hakları için mücadele edenler arasından seçilmiştir. Sendikal çalışmalarımızın engellenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın işe geri alınmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Fabrika yönetimi ise pervasızca “işçiler, sendikayı savundukları için değil, performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkarıldılar” açıklaması yaptı.

Yaklaşık 1.000 işçinin işten atıldığı Fremont fabrikasında 10.000 işçi çalışıyor. Tesla’nın tesislerindeki toplam işçi sayısı ise 33.000.

Tesla eskiden General Motors’un yavru şirketiydi. Daha sonra New United Motor Manufacturing (NUMMI) adlı şirketin bünyesinde General Motors ve Toyota’nın ortak iştirakı haline geldi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close